Shell inwestuje w chmurę Microsoftu. Analiza obrazów zmniejszy liczbę wypadków na stacjach

Strona główna Aktualności

O autorze

Zarządzający stacjami benzynowymi Shell znaleźli nową metodę, która ma im pomóc zredukować liczbę wypadków podczas tankowania. Okazuje się, że mimo czytelnych zakazów rozwieszonych przy dystrybutorach, a także wbrew zdrowemu rozsądkowi, wiele osób podczas tankowania zachowuje się nieodpowiedzialnie, na przykład paląc przy tym papierosy. Problem jest na tyle poważny, że specjalnie na tę okoliczność Microsoft stworzył dla Shella oprogramowanie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które może przyczynić się do redukcji liczby wypadków.

Oprogramowanie to działa w oparciu o chmurę Azure i potrafi na bieżąco analizować obrazy przesyłane z kamer monitoringu na stacji benzynowej. System rozpoznawania obrazów sam identyfikuje zagrożenia (rozpoznając na przykład wspomniane osoby palące przy dystrybutorach), a następnie wysyła obsłudze stacji stosowne powiadomienie, by umożliwić szybką interwencję.

Analiza wykonywana jest w czasie rzeczywistym, ale przebiega w dwóch etapach. Pierwszy odbywa się lokalnie na komputerach zainstalowanych na danej stacji benzynowej, gdzie obiekty stanowiące zagrożenie są po raz pierwszy identyfikowane. Dopiero potem, w przypadku wykrycia hipotetycznego zagrożenia, obraz zostaje wysłany do chmury Azure, gdzie bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja sprawdza go ponownie i decyduje o ewentualnej konieczności wszczęcia alarmu na stacji.

Jak nietrudno się domyślić, nowe oprogramowanie Microsoftu nie zostanie od razu wdrożone na wszystkich stacjach Shella. Program pilotażowy już ruszył i dotyczy na razie tylko dwóch stacji: w Tajlandii oraz Singapurze. Na tę chwilę nie wiadomo jak długo potrwa, ale można bezpiecznie założyć, że jeśli się sprawdzi, będzie wdrażany także na innych stacjach benzynowych i najpewniej nie tylko w tych krajach.

Przy okazji warto dodać, że partnerstwo Shella i Microsoftu nie ogranicza się tylko do współpracy w zakresie bezpieczeństwa na stacjach. Rozwiązania oparte o chmurę Azure wspierają także inne obszary związane z dystrybucją paliw. O szczegółach można przeczytać na blogu Microsoftu poświęconym sztucznej inteligencji.

© dobreprogramy
s