Cryptorouter? Zrób to sam!

Tak, ten wpis odnosi się do artykułu o cryptorouterze "wymyślonym" przez Polaków.

Ten router to jednak nic innego, jak mały klient VPN z dwoma portami Ethernet. Można zrobić to metodą DIY (Do-It-Yourself), zapłacić mniej i mieć większą pewność.

reklama

Tak więc, co możemy zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta. Możemy kupić router wspierany przez OpenWRT/Gargoyle i wymienić oryginalne oprogramowanie na w/w otwarte. Daje nam to więcej możliwości oraz większe bezpieczeństwo, ponieważ oryginalne oprogramowania np. TP-Linka są dziurawe niczym szwajcarski ser.

Jedyne co musimy zrobić, to udać się na stronę http://www.gargoyle-router.com/download.php i wybrać router który posiadacie. Zwróćcie uwagę na końcówkę pliku, czyli model routera, wersję sprzętową oraz typ pliku. W moim przypadku oprogramowanie zostało dawno zmienione, posiadam router (w Polsce) TP-Link WR1043ND v2.1.
Użyłam więc pliku gargoyle_1.9.0-ar71xx-generic-tl-wr1043nd-v2-squashfs-factory.bin.
Plik z sysupgrade zamiast factory na końcu służy do aktualizacji obecnie posiadanego już, otwartego oprogramowania.

Ok, mam już router z zainstalowanym Gargoylem, co dalej?

Teraz musisz wykupić usługę VPN. Ważne jest jednak to, aby była to usługa wspierana przez OpenVPN, nie przez dedykowany klient uruchamiany na komputerze. Nie znam rynku, ale myślę że za około 4$ miesięcznie, da się coś dostać. 4$ miesięcznie, mnożone przez 3.80 (kurs dolara), daje nam 182zł 40gr w skali rocznej. Licząc do tego koszt routera (np. 841ND - 64zł), daje nam to 246zł i 40gr za całą zabawę. Moim zdaniem warto :)

Aby uruchomić tę usługę na swoim routerze, wrzuć po prostu profil VPN w archiwum .zip do routera:

Gotowe, teraz Twój router działa identycznie, jak "cryptorouter", dając Ci jednak większe możliwości i świadomość tego, jak to działa. A przy tym jest taniej.

Dodatkowo jeśli chcemy, możemy zmienić nasz router w serwer VPN, co ja osobiście zrobiłam. Jest to całkowicie bezpieczne, możemy się połączyć z dowolnego miejsca na ziemi i mieć nie tylko Polskie IP, ale i dostęp do komputerów, drukarek tak, gdybyśmy siedzieli w domu, podłączeni do tego routera.

Podsumowując, moim zdaniem oferta jest dość ciekawa. Jednak aby im zaufać, powinni zdradzić, w jakim kraju znajduje się ich serwer VPN oraz dlaczego tak drogo życzą sobie za roczną subskrypcję tej usługi, ponieważ sam router zapewne również jest oparty o OpenWRT a koszt samego urządzenia szacuję na 30zł. 

sprzęt internet bezpieczeństwo
reklama

Komentarze