Xiaomi, czyli plan Chińczyków na podbicie świata?

Firma Xiaomi podbija świat. Ludzie coraz częściej i chętniej kupują ich produkty. Zastanówmy się jednak, dlaczego?

Osobiście sądzę że zawdzięczają to nie tylko niskiej cenie ich produktów, lecz także autorskiej nakładce MIUI (XiaoMI User Interface), która jest bardzo ładna i przypomina wyglądem system iOS.

reklama

Dla mnie sama nakładka jest powodem dla kupna telefonu tej firmy, mimo że ich telefony są wspierane "tylko" przez około 3 lata. Jednak czy 3 lata to dużo dla współczesnej elektroniki konsumenckiej?

Niestety, ale w moich dłoniach telefony oraz laptopy się dosłownie paliły. Póki nie kupiłam obecnego sprzętu (a może dorosłam?), mniej-więcej raz w roku coś działo mi się z telefonem - albo został zalany, albo zniszczony. Do dziś pamiętam Nokię N8 zgniecioną obcasem, brr...

Moim aktualnym telefonem jest Motorola Moto G 2014 (2 generacji), każdy chyba o tym telefonie słyszał. Ma ona niecałe 2 lata, a już zaczyna mulić, mimo zainstalowanego CyanogenModa. Tymczasem mój brat wciąż używa HTC One i nie widzi powodu do wymiany, moja siostra zaś posiada Xiaomi Redmi 2. Kupiłam jej ten telefon po tym, gdy miała wypadek samochodowy i jej LG F60 wyleciał przez szybę i cóż... w skrócie mówiąc, nie było co z niego zbierać, a potrzebowała telefonu. Znajomy mi polecił właśnie Redmi 2 i jest zadowolona po dzień dzisiejszy, mimo że ma wersję z 1GB ramu. Wtedy postanowiłam że moim następnym telefonem będzie albo iPhone, albo Xiaomi.

Android w wersji 5 przedstawił nam Material Design, który bardzo poprawił wygląd względem interfejsu "Holo" obecnego w Androidzie 4.0 - 4.4. Jednak moim zdaniem, Google powinno już pracować nad nowym interfejsem. Jako ciekawostkę dodam, że Android 7 ma nie mieć siatki aplikacji - zupełnie jak... MIUI :)

Inną ciekawostką jest też to, że co około 2 lata, parametry telefonów ze średniej półki ulegają "podwojeniu". Mam tutaj na myśli aparat, baterię, ilość pamięci RAM oraz wyświetlacze (choć nie zawsze). Przykładowo, pierwsza generacja Moto G (2013) miała aparat 5mpix, 2070mAh, 1GB RAMu oraz 720x1280 4,5'.
Moja, z 2014 jedynie miała lepszy aparat (8mpix) oraz 5 calowy wyświetlacz.
Xiaomi Redmi 3 (2016) posiada natomiast 13mpix, 4100mAh, 2GB RAMu oraz 720x1280 5'. Czyli nie licząc wyświetlacza, telefon dwukrotnie lepszy, w podobnej cenie.

Ale dlaczego wymieniać?
Cóż, znam dużo osób które wciąż używają starych Samsungów Galaxy Young czy HTC Wildfire S (o ile można nazwać to używaniem). Zamiast iść do sklepu i kupić Samsunga z zaśmieconym, brzydkim systemem (którego nie można ruszyć bo tracimy gwarancję) za 1000zł, warto jest przyjrzeć się takim markom jak Xiaomi. Są także inne, mniej znane marki, ale osobiście uważam to już za ryzykowny krok. Gdy kupimy telefon firmy Xiaomi, możemy mieć pewność że gdy producent zakończy wsparcie a my będziemy chcieli zatrzymać ten telefon, możemy po prostu zainstalować CyanogenModa z XDA. Wsparcie społeczności jest ogromne!

Są też zapewne osoby które są fajtłapami jak ja, i ich telefony za długo nie zostają w jednym kawałku...

Są także osoby, dla których aparat w telefonie stanowi tzw "must have", im lepszy tym lepiej. Jestem jedną z tych osób, jednak też nie do przesady. Dla osób które ciekawi jak ewoluowały aparaty w telefonach, mam małe porównanie: 2007 - 2014 :)

Podsumowując, czemu firma Xiaomi zawdzięcza swoją popularność? Temu, że znalazła niszę. Ludzie dziś często zmieniają telefony, a przy wymianie szukają jak najlepszych parametrów za jak najniższą cenę. W ciągu ostatnich lat również dorobili się oni bardzo dobrej opinii, zewnętrznych modyfikacji pod różne regiony (np. MIUI Polska ).
Zawdzięczają ją także swojej nakładce MIUI, która całkowicie przebudowuje system Android i nie tylko jest ładniejsza niż ten od Google'a, lecz także jest cały czas rozwijana. Pojawiają się nowe pomysły, wygląd. Zwłaszcza motywy które można znaleźć w MIUI Theme Market, lub Angielskim forum Xiaomi.

Na sam koniec - używają "markowych" podzespołów. Po prostu swoją popularność zaczęli osiągać odkąd zaczęli stosować procesory firmy Qualcomm zamiast MediaTeka (którego notabene nikt nie chce, bo mimo niskich cen, wydajność jest niska a wsparcie zerowe).

A co wy myślicie na ten temat? Myślicie że Xiaomikwizycja jest dobra? A może nie przepadacie za tą firmą? Dajcie znać w komentarzu :) 

urządzenia mobilne
reklama

Komentarze