Chrome OS — drugie życie dla starego laptopa

Od niedawna próbuje wetchnąć życie w stary laptop. Kupiłem akumulator, wymieniłem klawiaturę bo brakowało kilku klawiszy, poprawiłem źle działającą taśmę do matrycy i dokupiłem kostkę RAMu.
Oprócz tego próbowałem róznych systemów aby poprawić bardzo śmieszny czas pracy na baterii - maksymalnie 1:30 h i wydajność która również mnie nie zadawalała... Lubuntu, Arch, Puppy, odchudzony Windows 7 to tylko niektóre z systemów które próbowałem zainstalować by poprawić komfort użytkowania. Teraz padło na Chrome OS tutaj wszystko działa jak należy, bateria trzyma znośnie a wydajność jest na wysokim poziomie.

Sprzęt

I tutaj za dobrze nie jest - laptop był jednym z najtańszych sprzętów dostępnych w 2008 roku. Jest to bowiem HP 550.

Co ma w środku?

 • Jednordzeniowy procesor Intel Celeron 550 taktowany zegarem 2 GHz
 • Układ graficzny GMA X3100 który już przy swojej premierze nie był najwydajniejszy
 • 2 GB RAM i dysk HDD 5400 RPM
 • Podsumowując nie jest on demonem prędkości...

  Przygotowanie pendrive

  Musimy pobrać paczkę ze strony Neverware z wersją 64 bit bądź 32 bit. Następnie po wypakowaniu pliku *.bin z archiwum otwieramy przeglądarkę Chrome. Tam z Chrome Web Store pobieramy Chromebook Recovery Utility Po otwarciu narzędzia klikamy ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu. Wybieramy "Use local image" i dajemy tam nasz plik z obrazem systemu

  Po sformatowaniu, "wypaleniu" obrazu na pendrive oraz zweryfikowaniu danych możemy zabrać się za instalację.

  Instalacja

  Instalacja nie jest skomplikowanym procesem. Po zbootowaniu ukaże nam się ekran którego celem jest wybranie języka, układu klawiatury oraz nawiązanie połączenia z siecią. Po tym system poprosi o zalogowanie się do konta Google. Jeśli zalogujemy się teraz otworzymy sesję Live CD lecz nam nie o to chodzi. W prawym dolnym rogu klikamy aby otworzyło nam się menu. Jak możecie się domyślić wybieramy opcję "Install CloudReady". Teraz musimy wybrać czy chcemy rozwiązanie dualboot czy sam Chrome OS. Ja osobiscie wybrałem sam Chrome OS ponieważ na laptopie wystarczy mi on a do "zadań specjalnych" typu gry, montaż, programowanie czy edycja zdjęć mam PC. Proces instalacji trwa około 20 minut. Po zakończeniu się komputer sam się wyłącza.

  To żyje!

  Po zainstalowaniu, zalogowaniu się na konto Google i połączeniu się z Internetem możemy przejść do działania. Na początek polecam zainstalować Flasha i kodeki z ustawień komputera. Flash czasem jeszcze się przyda a bez kodeków nie otworzymy nawet filmików na YouTube.

  Wydajność i czas pracy na baterii

  Tutaj jestem bardzo zaskoczony, największą wydajność miałem na Archu lecz nie jest to ten sam poziom wydajności co ta, którą mogę uzyskać na tym systemie. Wszystko włącza się momentalnie, jestem w stanie obejrzeć filmy w 720p 60 FPS czego nie byłem w stanie zrobić na żadnym innym systemie, mogę pracować komfortowo w kilkunastu kartach oraz CPU nie ma cały czas 100 % usage przy ich mniejszej ilości. Nawet Facebook który na wszystkich systemach oprócz tego zawieszał się nawet przy scrollowaniu tutaj działa o dziwo bardzo płynnie i nie odczuwam żadnego laga. Sama bateria trzyma 2h z hakiem przy Facebooku filmiku na YouTube oraz Discordzie.

  Jak na każdym systemie przewidywany czas pracy na akumulatorze jest bardzo niedokładny

  Programy, aplikacje

  Za centrum pobierania aplikacji służy sklep Chrome Web Store.


  Jeśli poszukamy znajdziemy tu nawet narzędzia do nagrywania pulpitu. Do pracy biurowej do wyboru pakiet Microsoftu bądź ten dostarczany od Google'a. Nie ma na co narzekać dla siebie znalazłem edytory kodu a nawet możliwość uruchomienia GIMPa.

  Podsumowanie

  Chrome OS potrafi zrobić ze starego laptopa sprawne urządzenie które nada się do komfortowej pracy. System wystarcza do pracy biurowej, oglądnięcia filmu czy przeglądnięcia internetu. Jeżeli dobrze poszukamy znajdziemy nawet możliwość uruchomienia GIMPa. Więc jeśli masz stary laptop z którego chciałbyś zrobić sprzęt do używania Internetu i niewymagających zadań polecam zainstalować na nim Chrome OS :)