Shotcut 15.07: darmowa edycja wideo w 4K i technikolorze

Strona główna Aktualności

O autorze

Większość edytorów wideo wygląda podobnie – i jeśli opanowałeś jeden z nich, to poradzisz sobie z większością. Wieloplatformowy i opensource'owy Shotcut może jednak zaskoczyć, chyba że programem wcześniej zapoznanym było klasyczne Kino. Ten rozwijany już od trzech lat na bazie frameworka MLT program doczekał się właśnie nowego wydania 15.07, które powinno spodobać się przede wszystkim fanom wysokich rozdzielczości i intensywnego nasycenia kolorów.

Ostatnim znaczącym ulepszeniem dla Shotcuta było wprowadzenie sprzętowej akceleracji dla filtrów wideo (za pomocą bibliotek GLSL), pozwalając na wprowadzanie zmian praktycznie w czasie rzeczywistym. Nowa wersja wprowadza obsługę coraz popularniejszej wśród twórców wideo rozdzielczości 4K (2160p), nowe, widowiskowe filtry, a także pewne ulepszenia interfejsu użytkownika.

Osoby korzystające już wcześniej z Shotcuta pewnie wiedzą, że już wcześniej można było edytować w programie tym rozdzielczość 4K, ustawiając ręcznie parametry trybu wideo, ale tym razem wsparcie jest oficjalne – dodano takie opcje w ustawieniach, jak również umożliwiono bezpośredni import wideo 4K z wspieranych urządzeń.

Nowe pięć filtrów pozwala na upodobnienie wyjściowego materiału do starych filmów, poprzed dodatnie do niego rozmaitych zniekształceń (rys, pyłu, czy ziarnistości), a także zmodyfikowania nasycenia kolorów, do poziomu przypominającego klasyczny Technicolor. To oczywiście nie są doskonałe odwzorowania, autor programu podkreśla, że filtry zostały napisane przez jego nastoletnie córki, ale efekt jest całkiem niezły.

Oprócz nowych filtrów wideo dodano użyteczne filtry dźwięków, w tym trzypasmowy korektor basów i trebli czy filtry dolno- i górnoprzepustowy, wprowadzano możliwość bezpośredniego dodawania i usuwania ścieżek i przygotowano domyślne profile eksportu wideo, dzięki którym program domyślnie produkuje wyższej jakości pliki H.264 MP4.

Warto też wspomnieć o ułatwieniu tworzenia efektów obraz-w-obrazie czy przezroczystości – dodatkowe ścieżki wideo są automatycznie ustawiane w trybie kompozycji. Oczywiście osoby, które wolałyby odciążyć komputer, mogą to wyłączyć.

Wydanie 15.07 Shotcuta w wersji dla Windows jest już dostępne w naszej bazie oprogramowania. Zapraszamy do jego pobrania i wypróbowania – jak na darmowy edytor wideo, program jest zaskakująco dopracowany, stabilny i wygodny w użyciu, choć oczywiście trzeba się do niego przyzwyczaić. Na szczęście na YouTube dostępne są poradniki wideo, pokazujące jak przeprowadzić podstawowe funkcje.

© dobreprogramy
s