Shumway trafił do Firefoksa: już niebawem wtyczka do Flasha przestanie być potrzebna?

Strona główna Aktualności

O autorze

Dwa lata temu Mozilla w zasadzie rozwiązała problem z bezpieczeństwem plików PDF otwieranych w przeglądarkach, tworząc PDF.js – napisany w JavaScripcie i HTML5 silnik renderujący dla tych dokumentów. Gdy znalazł się on w końcu w Firefoksie, zaskoczył wszystkich szybkością i jakością renderowania PDF-ów, dorównując pod tym względem natywnej wtyczce dla Chrome. Teraz deweloperzy Mozilli chcą zrobić to samo z Flashem – zamiast korzystać z wtyczki do otwierania plików SWF, wyrenderują je z wykorzystaniem standardowych technologii webowych.

W eksperymentalnych kompilacjach Firefoksa zadebiutowała właśnie technologia Shumway, mająca stać się standardową platformą webową dla bezpiecznego uruchamiania kodu przygotowywanego dla Adobe Flash Playera, a w przyszłości, dzięki modularnej konstrukcji, także innych własnościowych wtyczek. Shumway składa się z czterech niezależnych warstw: rdzenia odpowiedzialnego za parsowanie formatu plików, rasteryzację i system zdarzeń, javascriptowego interpretera ActionScriptu 1 i 2, javascriptowego interpretera ActionScriptu 3 oraz mechanizmu integrującego środowisko uruchomieniowe z przeglądarką.

Odtwarzanie flashowych aplikacji i mediów w taki sposób nie tylko pozwoli zobaczyć je na urządzeniach mobilnych, dla których oficjalnej wtyczki Flash już w praktyce nie ma, ale też znacząco zmniejszy powierzchnię ataku na przeglądarkę: plik SWF uruchomiony w Shumwayu używa tego samego silnika renderującego i skryptowego co strona HTML, na której jest osadzony, tak więc ewentualne luki mogą zostać naprawione przez deweloperów Mozilli, bez czekania na reakcję Adobe.

Shumway powstał na bazie projektu stworzonego w 2010 roku przez Tobiasa Schneidera, o nazwie Gordon. (Nazwa to nieprzypadkowa – zapewne każdy miłośnik starego SF pamięta komiksy z Flashem Gordonem). Gordon radził sobie jednak tylko z niewielkim podzbiorem znaczników SWF, nie obsługiwał wideo ani dźwięku, dla większości osób był co najwyżej więc ciekawostką. Shumway (który swoją nazwą nawiązuje z kolei do Gordona Shumwaya, słynnego rudego kosmity z serialu Alf, który nade wszystko kochał koty), potrafi znacznie więcej, a prace nad implementacją kolejnych flashowych API wciąż trwają.

Aby zapoznać się z możliwościami technologii Mozilli, najprościej w Firefoksie zainstalować rozszerzenie Shumway, a następnie pobawić się przykładowymi plikami SWF. Nie oznacza to, że działają tylko dostarczone przykłady – w ten sposób uruchomić już można niejedną flashową grę z kolekcji Newgrounds.com.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to technologia ta zadebiutuje w stabilnym Firefoksie 27. Więcej informacji znajdziecie w wiki projektu.

© dobreprogramy
s