r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Shuttleworth: Oracle pozywając Google strzela we własną stopę

Strona główna Aktualności

Zdaniem Marka Shuttlewortha Oracle popełnił duży błąd pozywając do sądu firmę Google za naruszenie patentów. Takie działania mogą obrócić się przeciwko atakującemu, twierdzi były szef Canonicala.

Mark Shuttleworth, założyciel i były szef firmy Canonical, stwierdził w wypowiedzi dla ZDNet, że działania Oracle mogą przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. Pozew przeciwko firmie Google o nielegalne wykorzystanie Javy w Androidzie jest jego zdaniem wymierzony przede wszystkim w społeczność zgromadzoną wokół wolnego oprogramowania. Rozprawa sądowa może mocno naruszyć relacje firmy Oracle z deweloperami i środowiskiem programistów. Deweloperzy [...] będą unikać platform wyglądających jak pułapki patentowe - stwierdził Shuttleworth. Podaje też przykład takich firm jak Microsoft, które jego zdaniem zwalczają wręcz ideę wolnego oprogramowania.

Przypomnijmy, że Oracle skierował pozew do sądu w zeszłym tygodniu. W oświadczeniu stwierdzono, że Google świadomie, bezpośrednio i wielokrotnie naruszył intelektualne prawa Oracle do Javy. Oprócz patentów spółka z Mountain View miała nielegalnie wykorzystać prawa autorskie do kodu Javy, specyfikacji i innych materiałów. Google broni się twierdząc, ze że Oracle atakuje nie tylko jego, ale przede wszystkim społeczność związaną z otwartym oprogramowaniem jakim jest Java.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.