Shuttleworth: Oracle pozywając Google strzela we własną stopę

Strona główna Aktualności

O autorze

Zdaniem Marka Shuttlewortha Oracle popełnił duży błąd pozywając do sądu firmę Google za naruszenie patentów. Takie działania mogą obrócić się przeciwko atakującemu, twierdzi były szef Canonicala.

Mark Shuttleworth, założyciel i były szef firmy Canonical, stwierdził w wypowiedzi dla ZDNet, że działania Oracle mogą przynieść odwrotny od zamierzonego skutek. Pozew przeciwko firmie Google o nielegalne wykorzystanie Javy w Androidzie jest jego zdaniem wymierzony przede wszystkim w społeczność zgromadzoną wokół wolnego oprogramowania. Rozprawa sądowa może mocno naruszyć relacje firmy Oracle z deweloperami i środowiskiem programistów. Deweloperzy [...] będą unikać platform wyglądających jak pułapki patentowe - stwierdził Shuttleworth. Podaje też przykład takich firm jak Microsoft, które jego zdaniem zwalczają wręcz ideę wolnego oprogramowania.

Przypomnijmy, że Oracle skierował pozew do sądu w zeszłym tygodniu. W oświadczeniu stwierdzono, że Google świadomie, bezpośrednio i wielokrotnie naruszył intelektualne prawa Oracle do Javy. Oprócz patentów spółka z Mountain View miała nielegalnie wykorzystać prawa autorskie do kodu Javy, specyfikacji i innych materiałów. Google broni się twierdząc, ze że Oracle atakuje nie tylko jego, ale przede wszystkim społeczność związaną z otwartym oprogramowaniem jakim jest Java.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych