Sieć Bitcoin już „szybsza” niż wszystkie superkomputery z listy Top500?

Strona główna Aktualności

O autorze

Bez względu na to, co mogą twierdzić politycy, ekonomiści i prawnicy, Bitcoin stał się realnym środkiem płatniczym w Sieci. Lista akceptujących internetową walutę sklepów i serwisów liczy już tysiące pozycji, i co najważniejsze, nie ogranicza się tylko do wirtualnych towarów i usług. Nawet na naszym rynku można już znaleźć sklepy internetowe sprzedające za bitcoiny części samochodowe czy złote monety. Obieg kryptowaluty możliwy jest jednak tylko dzięki inwestycjom czynionym przez górników, których połączone w sieć maszyny nie tylko generują nowe bitcoiny, ale też „uwieczniają” przeprowadzane transakcje w łańcuchu bloków. Konkurencja między górnikami sprawia, że moc obliczeniowa tej sieci nieustannie rośnie, czyniąc wydobywanie kolejnych bitcoinów coraz trudniejszym, ale jednocześnie czyniąc cały system bezpieczniejszym, zwiększając jego odporność na teoretycznie możliwe próby sfałszowania historii transakcji. O jakich jednak wielkościach tu mówimy?

Analizy tego typu mogą być tylko szacunkowe – górnictwo Bitcoin nie korzysta z arytmetyki zmiennoprzecinkowej, więc standardowo wykorzystywana do oceny mocy obliczeniowej jednostka FLOPS może być tu myląca. Jednak to właśnie w niej podaje się moce obliczeniowe superkomputerów i tylko w ten sposób można się pokusić o porównanie rozproszonej sieci obliczeniowej do innych maszyn. Porównania takiego spróbowali dokonać autorzy serwisu BitcoinWatch. Według ich wyliczeń, obecna moc sieci jest większa od 6 do 8 razy od sumarycznej mocy największych superkomputerów świata, które trafiły na listę Top500 i wynosi obecnie ponad 1 eksaFLOPS, to jest 10^18 FLOPS-ów.

Oczywiście przy tych wyliczeniach przyjęto sporo założeń, ustalając wskaźnik konwersji na poziomie 1 H/s = 12,7 kiloFLOPS. Został wyliczony w 2011 roku, kiedy to specjalizowany sprzęt do wydobywania bitcoinów jeszcze nie istniał i wykorzystywano w tym celu karty graficzne. Gdyby nie to, sytuacja byłaby całkowicie nieporównywalna, gdyż coraz powszechniej wykorzystywane koparki typu ASIC, rozwiązujące skróty SHA z szybkościami niedostępnymi dla zwykłych kart graficznych przy o wiele mniejszym zużyciu energii, w ogóle nie są zdolne do arytmetyki zmiennoprzecinkowej. Niemniej jednak wyliczenie takie daje inną ciekawą możliwość – na tej podstawie można ocenić, co by można było osiągnąć, gdyby do górnictwa Bitcoin zaprząc najpotężniejsze komputery, takie jak Titan, Sequoia, Mira czy Jaguar.

I tak oto drugi z listy Top500 superkomputer Sequoia od IBM (1 572 864 rdzeni obliczeniowych, szczytowa moc ok. 20 petaFLOPS) miałby moc porównywalną z 2 procentami mocy sieci Bitcoin. Sumarycznie maszyny z listy Top500 dostarczyć mogłyby w najlepszym razie 160 petaFLOPS, czyli około 16 procent mocy sieci Bitcoin. W rzeczywistości jednak moc superkomputerów mogłaby być jeszcze większa (możliwe, że nawet dwukrotnie), gdyby uwzględnić specjalizowane rdzenie GPU (zwykle są to procesory Nvidii), które znaleźć można dziś w większości najszybszych superkomputerów, więc gdyby faktycznie uruchomić na nich oprogramowanie do wydobycia bitcoinów, przewaga sieci Bitcoin nie byłaby już taka duża.

Całe te wyliczenia mają jednak jeszcze jeden aspekt: zużycie energii elektrycznej, niezbędnej do podtrzymania górnictwa Bitcoin. Szacując, że jeden gigahash to pobór mocy na poziomie 650 wat, ocenia się, że sieć Bitcoin zużywa w ciągu doby niemal 1500 megawatogodzin energii, wartej niemal 223 tysiące dolarów (oczywiście dzięki specjalizowanemu sprzętowi faktyczne zużycie jest mniejsze). Dla porównania najszybszy obecnie superkomputer Titan zużywa 240 megawatogodzin energii elektrycznej – jak widać więc daleko z tym do apokaliptycznych analiz, przedstawiających wydobycie bitcoinów jako ekologiczną katastrofę.

© dobreprogramy
s