r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Sieć neuronowa pomoże niewidomym i niedowidzącym korzystać z Facebooka

Strona główna Aktualności

O autorze

Facebook chce pomóc osobom niewidomym i słabowidzącym. Dlatego na iPhone'ach i iPadach można już skorzystać z mechanizmu opartego na sieci neuronowej, który głosowo opisze użytkownikom treść zdjęć opublikowanych na łamach tego serwisu społecznościowego.

Zdjęcia to dziś podstawa social media. Jak wylicza Facebook, na jego łamach – a także za pośrednictwem należącego do niego Facebook Messengera, WhatsApp oraz Instagrama – codziennie ukazuje się ponad 2 mld fotografii! Przez to osoby dotknięte poważnymi chorobami wzroku, które mimo wszystko chcą być na bieżąco z treściami, którymi ich znajomi dzielą się w mediach społecznościowych, mają bardzo ograniczony dostęp do jednego z najważniejszych źródeł informacji.

Facebook zdecydował się im pomóc, rozwijając mechanizm Automatic Alternative Text (ATT) służący do rozpoznawania obiektów widocznych na zdjęciach i opisywania go za pomocą mowy lub tekstu. To sieć neuronowa, która wcześniej „uczyła się” swojej pracy rozpoznając setki tysięcy zdjęć i, jak przekonuje Facebook, korzysta z miliardów różnych parametrów. Nowa wersja tego mechanizmu jest już dostępna na Facebooku dla urządzeń z systemem iOS, na których włączone są ułatwienia dostępu do treści z obsługą języka angielskiego. Użytkownicy usłyszą, co widać na zdjęciu na Facebooku, które właśnie otworzyli. Wcześniej usługa informowała jedynie, że wyświetlane jest zdjęcie i podawała nazwisko osoby, która je opublikowała. Teraz osoby niewidome lub niedowidzące będą miały szansę usłyszeć, że na fotografii widać np. kilka uśmiechniętych osób na tle góry lub jeziora.

r   e   k   l   a   m   a

Nowe wydanie mechanizmu ATT od Facebooka zadebiutowało na systemie iOS. Wkrótce jednak to ułatwienie dla osób niepełnosprawnych ma być dostępne także na innych systemach operacyjnych i będzie obsługiwało dodatkowe języki. Nie wiadomo jednak, czy i kiedy na tę listę trafi język polski.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.