reklama

Sieć z plecaka od Vodafone pomoże w strefach dotkniętych kataklizmem

Strona główna Aktualności

O autorze

Pomimo postępującego rozwoju technologicznego, także w zakresie wykrywania ewentualnych katastrof, nie jesteśmy w stanie wszystkiego przewidzieć. Ponadto, nie jesteśmy w stanie wszystkim zapobiec, dlatego wszelkie pomysły, jak poradzić sobie z ich skutkami, są na wagę złota.

Instant Network Mini, najnowszy projekt Vodafone Foundation, jest przenośnią stacją nadawczo-odbiorczą, która mieści się w plecaku. Całość waży 11 kilogramów i może być rozstawiona w zaledwie 10 minut. Według fundacji, urządzenie może być zabrane jako bagaż podręczny do samolotu oraz zamontowane przez osoby, które nie należą do specjalnie uzdolnionych technicznie. Za pomocą stacji będzie można zapewnić do pięciu równoczesnych połączeń telefonicznych w zasięgu 100 metrów oraz wysyłać tysiące wiadomości tekstowych, które dostarczą kluczowych informacji na temat katastrofy.

Pomysł ma swoje źródło we wcześniejszym projekcie firmy. Vodafone Foundation Instant Network waży koło 100 kilogramów, mieści się w czterech walizkach i oferuje zasięg do 5 kilometrów. Stacja ta została użyta w listopadzie zeszłego roku na Filipinach. Została ona zamontowana w ciągu 24 godzin po uderzeniu tajfunu Haiyan, pozwoliła na wykonanie 443 288 połączeń i wysłanie 1,4 miliona wiadomości w ciągu 29 dni.

Dyrektor fundacji, Andrew Dunnet, zapewnia o prostocie i łatwości wykorzystania wersji Mini stacji oraz jej użyteczności dla woluntariuszy bez innej możliwości kontaktu. Wiadomo, że jest ona w stanie zapewnić łączność w technologii 2G. Niewątpliwie jest to bardzo dobry pomysł, ale lepiej dla nas wszystkich, by nigdy nikomu nie była potrzebna.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama