Sieć zastąpi płyty ?

Strona główna Aktualności

O autorze

Ciekawa informacja pojawiła się w internetowym serwisie magazynu Internet Standard. Jak wynika z ostatniego raportu Forrester Research, internetowe kanały dystrybucyjne plików muzycznych i filmowych zastąpią fizyczne nośniki takie, jak CD i DVD. Zgodnie z przewidywaniami Forrester Research, w przeciągu pięciu lat jedna trzecia sprzedaży muzyki odbywać się będzie poprzez Internet. Zwiększy się również wymiana plików filmowych w sieciach P2P. Raport "Od płyt do plików do pobrania" ujawnił również, że 20% Amerykanów korzysta z internetowych serwisów muzycznych i filmowyh, zaś ponad połowa z tej liczby przyznaje, że kupują coraz mniej płyt CD.

Josh Bernoff, analaityk z Forreser Research skomentował to tak: "Przedstawiciele firm fonograficznych i koncernów filmowych patrzą bardzo krótkowzrocznie, skupiając się jedynie na zagadnieniu piractwa w Sieci. Ważne jest w tej chwili ustalenie polityki dalekosiężnej, w której uwzględniony zostanie fakt, że internetowa sprzedaż rozrywki będzie coraz bardziej rozwijać, a to doprowadzi do eliminacji nośników fizycznych."

Forrester prognozuje również, że sprzedaż muzyki wzrośnie o 500 mln USD w 2004 roku dzięki sprzedaży online. Za sprawą głośnych działań RIAA i doniesień o kolejnych procesach piratów, wzrasta wśród użytkowników świadomość praw autorskich. Nie mniej jednak Forrester prognozuje, że w najbliższym czasie wzrośnie piractwo filmów i przemysł filmowy zacznie borykać się z takimi samymi problemami, jakie trzy lata temu trapiły branżę muzyczną. Do 2005 roku dystrybucja filmów w Internecie wygeneruje 1,4 mld USD przychodów, a w tym samym czasie o 8% spadnie sprzedaż płyt DVD. Popularyzacja pobierania filmów z Internetu związana jest z coraz lepszą jakością łącz internetowych, które posiadają użytkownicy.

© dobreprogramy
s