Sieciowy RAM

Strona główna Aktualności

O autorze

W systemie Windows Vista Microsoft wpadł na pomysł wykorzystania pendrive'ów jako dodatkowej pamięci. Technologia ta jest znana jako ReadyBoost. Jim Allchin zdradził jednak, że Microsoft chce pójść dalej.

ReadyBoost obecnie wymaga pendrive'a o pojemności conajmniej 512 MB i obsługującego standard USB 2.0. Musi też zapewniać odczyt 4 kB losowych bloków z prędkością conajmniej 3,5 MB/s i zapis 512 kB losowych bloków z prędkością 2,5 MB/s. Jak twierdzi Microsoft zastosowanie tego typu pamięci pozwala zmniejszyć wykorzystanie dysku twardego i zwiększyć szybkość pracy komputera.

ReadyBoost powstało też z myślą pożytecznego zagospodarowania wolnego, nieużywanego miejsca na pendrive'ach. Tutaj pojawia się wspomniany pomysł zaprezentowany przez Allchina. Przywołuje on obraz sieci komputerowej, z której tylko kilka maszyn jest używanych. Inne są włączone ale działają na nich tylko podstawowe procesy. Allchin proponuje wykorzystanie nieużywanych przez nie obszarów RAMu. Innymi słowy chodzi o to, żeby można było pożyczać przez sieć pamięć od innych komputerów. Sieć stałaby się czymś w rodzaju klastra udostępniającego RAM. Można by też postawić coś w rodzaju serwera pamięci.

Pomysł, jakkolwiek ciekawy, przywołuje kilka wątpliwości. Po pierwsze czy rzeczywiście otrzymamy wzrost wydajności. Dysk, choć wolny, jest raczej szybszy od typowej sieci 100 Mb/s. Ponadto pojawia się kwestia bezpieczeństwa. Korzystanie z takiego rozwiązania oznaczałoby bowiem, że dane przetwarzane przez uruchomione przez nas programy byłyby wysyłane do innych komputerów w sieci. Na te pytania Microsoft na razie nie daje odpowiedzi. Vista jest ciągle w fazie beta i jeszcze dużo się może pozmieniać.

© dobreprogramy
s