Siedem lat więzienia za piractwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Do swoistego rekordu doszło w procesie Nathana Petersona, 27-letniego mężczyzny z Los Angeles. Sprzedawał on nielegalnie chronione prawami autorskimi oprogramowanie po znacznie obniżonych cenach za pośrednictwem witryny internetowej - iBackups.net. Śledztwo FBI trwało aż dwa lata, od 2003 roku aż do 2005, kiedy to zamknięto stronę. W sumie wartość obrotu nielegalnym oprogramowaniem sięgnęła poziomu 20 milionów dolarów.

Sąd orzekł, że Peterson jest winny zarzucanych mu czynów i skazał go na grzywnę 5,4 miliona dolarów oraz karę dodatkowych sześciu lat pozbawienia wolności, co łącznie z tymczasowym aresztowaniem daje siedem lat więzienia. To najwyższy wyrok w historii walki z piractwem komputerowym.

Nielegalne oprogramowanie na całym świecie powoduje każdego roku niewyobrażalne wręcz straty - jak donosi Business Software Alliance, w 2005 straty te wyniosły aż 34 miliardy dolarów, o ponad półtora miliarda więcej niż w roku poprzednim.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieRoboty zabiorą nam pracę? Nie tak szybko – nawet Elon Musk zmienił zdanie