Signal wprowadza znikające wiadomości – czasem będzie musiało wystarczyć 5 sekund

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawno w Facebook Messengerze zadebiutowały Tajne Konwersacje, za sprawą których nasze rozmowy będą… tak, zgadliście – tajne. Towarzyszą one mechanizmowi efemerycznych wiadomości, takich jak na Snapchacie. Ilu jednak zdecyduje się powierzyć swoje tajemnice Facebookowi? Lepszym wyborem będzie jednak Signal, który tajne konwersacje zapewniał od zawsze, a teraz wprowadza też znikające wiadomości, które przestaną istnieć po określonym czasie.

O znikających komunikatach pisze na blogu Open Whisper System słynny haker Moxie Marlinspike. Teraz każda konwersacja będzie mogła mieć ustawiony czas zniknięcia komunikatu od jego przeczytania, po którym zniknie on zarówno u nadawcy jak i odbiorcy. Widać, że opisując funkcję, Marlinspike wie co mówi. Nie przedstawia tego rozwiązania jako jakiegoś cuda, które ochroni naszą prywatność. To raczej sposób uporządkowania komunikacji, usuwania śladów przeszłości, minimalnej higieny danych.

Efemeryczną wiadomość można bowiem i tak zawsze utrwalić, jeśli jednej ze stron na tym zależy. Stosowane przez np. Snapchata blokady zrzutu ekranu są nieskuteczne – zawsze można po prostu wziąć drugi telefon i zrobić zdjęcie jego kamerą, zanim wiadomość zniknie. Najkrótszy okres życia wiadomości przesłanej Signalem to 5 sekund. Najdłuższy to tydzień. W większości wypadków będzie więc czas, by zareagować.

Ulepszono w nowym Signalu także mechanizm liczbowych odcisków palców. Wykorzystywane są teraz oprócz kodu QR do wzajemnego zeskanowania także cyfry dziesiętne, zamiast wcześniej używanych ciągów szesnastkowych. Poszło o problemy z międzynarodową komunikacją – cyfry hindusko-arabskie są uniwersalne, stosuje się je w piśmie łacińskim, cyrylicy, hindi, chińskim, japońskim i wielu innych, tymczasem z literkami A-F już tak dobrze nie jest.

Użytkownicy będą mogli teraz więc głosowo wygodniej porównać ze sobą 12 grup cyfr po pięć w grupie, zyskując pewność, że połączenie jest naprawdę szyfrowane end-to-end.

Zmiany trafiły do Signala w wersjach na Androida, iOS-a oraz desktopowego Chrome.

© dobreprogramy
s