Co kryje się w Najmroczniejszym Lochu? — Darkest Dungeon (Tuxedo Gaming cz.2)


Jako pierwszą rekomendację zamieszczam grę Darkest Dungeon. Wiem, wielu z Was odwróci głowy ze względu na to, że jest to gra Indie. Jednakże twórcy postarali się wydając ten tytuł, że nie sposób znaleźć zbyt wielu uchybień z ich strony. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że śledziłem poczynania developerów - Red Hook, od pierwszego dnia pojawienia się gry na KickStarterze. Od początku mieli jasno postawiony plan, większość assetów gotowych i część gry stworzonej. W jeden lub dwa dni przekroczyli swój pułap finansowy określony w swoich wymaganiach. Jakość jaką przedstawili podczas kampanii rzadko kiedy mogła się z tym równać.

W Darkest Dungeon wcielamy się we właściciela ziemskiego, który chce przywrócić świetność swojemu rodowi. Ziemie jego przodków nawiedziły stworzenia wyjęte, lub przypominające te z książek Lovecrafta. Zarządzamy naszymi ekspedycjami w których mogą się znajdować maksymalnie cztery osoby, wykupujemy prowiant i potrzebny ekwipunek oraz staramy się za wszelką cenę przeżyć. Nie jesteśmy tylko narażeni na atak cielesny, lecz także stajemy się coraz bardziej podatni na stres. Całość okraszona jest mgłą tajemnicy i niepewności.

Gra jest wciąż rozwijana, co jakiś czas pojawiają się zmiany w rozgrywce, nowe poziomy trudności, postacie, które możemy rekrutować. Muzyka podczas walki podkreśla powagę sytuacji a komentator przypomina nam dobrego Mistrza Gry w rozgrywkach “papierowych RPG”. Walka przebiega turowo, nasze postacie atakują przeciwnika, przy czym ważne jest ułożeniu drużyny, gdyż nasze umiejętności od niej zależą. Jako przykład może posłużyć kapłanka i jej umiejętność leczenia. Może z niej korzystać będąc na trzeciej bądź czwartej pozycji, więc jak przeciwnik zmieni szyk Twojej drużyny, to będziesz miał problem z utrzymaniem jej przy życiu.

Do rozgrywki można podejść w dwojaki sposób. Skupić się na optymalnych rozwiązaniach, sprawdzając statystyki każdej postaci i przeciwnika, bądź też pomijamy częściowo ten problem i konstruujemy drużynę według własnego uznania, podczas wędrówki przekonując się o słabych i mocnych stronach postaci - co jest dużo bardziej ekscytujące, ale niesie ze sobą ryzyko porażki.

Gra z pozoru wygląda na prostą i nieskomplikowaną, jednak po pierwszych paru walkach zobaczysz, że coraz trudniej będzie doprowadzić drużynę do zwycięstwa.

Jako bonus zamieszczam gameplay z tejże gry:

Cena gry w wersji pudełkowej:około 30 zł

Wersje językowe (dubbing):Angielski

Wersje językowe (tekst):Polski, Angielski, Francuski, Niemiecki, Hiszpański

Instalacja:Gra znajduje się na platformie Steam i możliwa jest natywna instalacja na SteamOS/Linux, Windows i Mac.

A i oczywiście: blog nie sponsorowany :P