Muzeum ośmiu bitów

Sprzątając strych lub piwnicę znalazłeś stary komputer? Nieznaną kartę rozszerzeń? A może leciwe materiały promocyjne któregoś ze światowych potentatów? Zanim przeznaczysz je do utylizacji chwilę się zastanów - może trafiłeś na jeden z cennych eksponatów technologicznego muzeum. Szansa jest co prawda nikła, ale i tak warto choćby dla tych kilku chwil emocji, jakich doświadczysz sprawdzając w Sieci wartość swojego znaleziska. Jednak uprzedzam, nie nastawiaj się na jakieś kolosalne wartości.

Przyszłość iMaca w ciekawej wizji

Ponad trzydziestoletnia "lodóweczka" do dzisiaj jest nieformalnym znakiem rozpoznawczym Apple. Jak na swoje czasy była to konstrukcja ciekawa i wyjątkowa. Dzisiaj komputery All-In-One to już standard i każdy szanujący się producent ma w ofercie przynajmniej jeden taki model. Oczywiście także Apple konsekwentnie rozwija swoją linię komputerów iMac, które chociaż wizualnie trzymają się konwencji zdefiniowanej kilka lat temu , to z każdym kolejnym modelem zyskują na wydajności.

8 lat z iPhonem

Prawie dokładnie 8 lat temu, 9 stycznia 2007 Steve Jobs pokazał światu pierwszego Iphone'a. Prezentacja była sporym zaskoczeniem i bez wątpienia zapoczątkowała technologiczną rewolucję w telefonii komórkowej. Mimo wielu podejrzeń i przypuszczeń to, co Jobs pokazał na scenie wykraczało daleko poza oczekiwania.

Dzisiaj wiemy, że urządzeniem którym Steve Jobs posługiwał się na scenie był nie do końca przetestowany prototyp - inżynierowie odpowiedzialni za ten projekt, z duszą na ramieniu oglądali prezentację oczekując katastrofy.

Mizeria na ha(c)ku

Nie za zbytnio - określenie, które usłyszałem lata temu w jednym z wywiadów aktorki Anny Chodakowskiej idealnie pasuje do mojej oceny roku 2014. Nic, co działo się w tym okresie w świecie technologii nie zasługuje na jakieś wyjątkowe wyróżnienie. Szczególnie, gdy będziemy rozpatrywać te wydarzenia w kategoriach osiągnięć lub innowacji. Co prawda minione miesiące obfitowały w premiery różnych urządzeń, głównie mobilnych, kilka znanych już wcześniej technologii zyskało nowy wymiar, ale żadne z nich nie zasługuje na miano rewolucyjnych.

Dwa miesiące w innym świecie

Jak wspomniałem w jednym z wcześniejszych wpisów, ostatnie dwa miesiące byłem skazany na pracę tylko na komputerach z Windows. Mój MacBook Pro po prawie sześciu latach intensywnej pracy doznał pierwszej naprawdę poważnej awarii - padł panel LCD. Znikoma dzisiaj wartość tego sprzętu sprawiła, że nie zdecydowałem się na naprawę w serwisie, ale na samodzielną wymianę. Oszczędnościowo odpowiedni wyświetlacz kupiłem w Hong-Kongu i prawie dokładnie dwa miesiące czekałem na dostawę.

CMS — Cokolwiek Magiczny System

Dzisiaj historycznie będzie tylko odrobinę i sięgał będę do okresu bliższego współczesności.

Mam to szczęście, że praktycznie całe moje życie przypadło na całkiem fajny okres w rozwoju nowoczesnych technologii. I nie mam na myśli jedynie komputerów i wszystkiego, co z nimi jest związane. Przy mnie urodził się magnetofon, kolorowa telewizja, stereofoniczne radio i telewizja satelitarna. I żeby utrzymać się w konwencji, tylko jedna anegdotka z pierwszych kontaktów z magnetowidem VHS.

W roku 1981 posiadanie magnetowidu nie było taką oczywistą sprawą.

Tim Cook: Jestem dumny, że jestem gejem

Zaangażowanie szefa Apple we wspieranie ruchów LGBT nie było nigdy tajemnicą. Tim Cook wielokrotnie firmował swoim nazwiskiem różne akcje na rzecz tego środowiska. Jednak nigdy publicznie nie określał swoich preferencji. Aż do dzisiaj.

While I have never denied my sexuality, I haven’t publicly acknowledged it either, until now, so let me be clear: I’m proud to be gay, and I consider being gay among the greatest gifts God has given me.

Nowy iMac 5K — dla ciekawych

To króciutki wpis tylko dla ciekawych informacji ze stajni Apple. Jak wiadomo, iMac do poważnej pracy się nie nadaje. Są też znane opinie, że nie nadaje się kompletnie do niczego. Poniższy film zapewne nic w tej kwestii nie zmieni ani nie poprawi, ale warto poświęcić te kilka minut na zapoznanie się z mocno skomplikowanym procesem wymiany pamięci w nowym iMaku, a w drugiej części popatrzyć na wyrafinowany test wydajności.

 

Wujek z Ameryki

Wspominki sprzed 30 lat na pewno nie mogą być kwintesencją technologicznego bloga, ale jeżeli przyjąć za dobrą monetę te kilka komentarzy do wcześniejszego tekstu, to przynajmniej kilku czytelników takie historie mogą interesować. Zgodnie z niezobowiązującą deklaracją sprzed kilku dni, dzisiaj kolejna historia z wykopalisk.

W okresie studiów, z braku znanych dzisiaj powszechnie rozrywek, starałem się przede wszystkim wytrwale pielęgnować relacje towarzyskie. Moje grono znajomych i przyjaciół było naprawdę liczne, niektóre z tych przyjaźni przetrwały do dzisiaj.

Spectrum dla magistra

Rozczuliły mnie teksty macminika opisujące historię Spectrum. Sam mam bogatą kolekcję wspomnień związanych z użytkowaniem tych zabawek. Jedna z takich historii bezpośrednio wiąże się z moim akademickim, a co za tym idzie, i zawodowym bytem.

Swoją edukację akademicką rozpocząłem już dosyć dawno temu, w 1980 roku. Był to czas historycznie trudny i ciekawy zarazem. Nie tylko z powodów politycznych. Był to czas, gdy szczytem technologicznej nowoczesności był stereofoniczny magnetofon Finezja i radziecki kalkulator Elektronika z funkcjami matematycznymi.