Najlepszy Windows to ten na Maku

Kilka dni temu firma Soluto opublikowała swój raport, w którym przedstawiła efekty 3-miesięcznej analizy wydajności i niezawodności laptopów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Ilość przeanalizowanych danych jest naprawdę imponująca:


  • 224 144 niespodziewanych restartów
  • 250 791 "zawieszeń" systemu
  • 84 251 Blue Screen of Death
  • 1 346 000 startów systemu
  • 62 476 godzin spędzonych na stratach systemu

Efektem analizy jest raport prezentujący listę najlepiej działających (ale nie ma mowy o wydajności) laptopów różnych producentów, dla których kryterium doboru nie były ani ceny, ani wyposażenie, ani zainstalowane oprogramowanie a jedynie sprawność i niezawodność funkcjonowania w środowisku systemu Windows. Dlatego na liście znalazły się komputery za 300$ i takie za kilka tysięcy. Przeglądając pierwszą dziesiątkę można dojść do wniosku, że najlepsze można kupić za ok. 600$, tej wartości sprzęt dominuje wśród wyróżnionych.

Z trzema tylko wyjątkami - nieoczekiwanie liście znajdujemy dwa modele MacBook Pro Apple, z których jeden MBPro 13 okazał się najlepszy w stawce. Drugi MBPro 15 Retina wylądował na miejscu 6. Cenę 1000$ przekroczył także 10 na liście TinkPad X1 Carbo. Siedem pozostałych maszyn kosztuje właśnie ok. 600$.

W pierwszej trójce różnice są niewielkie, ale porównanie drugiego w rankingu Acera Aspire E1-571 z pierwszym MBP 13 pokazuje różnicę w cenie blisko 700$ przy praktycznie identycznym wyniku. Niewiele gorszy Dell XPS13 na trzeciej pozycji jest tańszy już "tylko" o 200$, więc może faktycznie nie warto przepłacać? Oczywiście wtedy, gdy planujemy pracować tylko w systemie Windows.

Soluto w swoim raporcie tak podsumowuje wyniki:

The MacBook Pro is the most expensive PC among the top 3, but if you’re looking for top reliability - the data is clear. MacBook Pro is the best Windows PC on the market.

Jednak firma uczciwie przyznaje, że porównywanie laptopów Apple w tej kategorii może być obciążone pewną niedoskonałością ponieważ system Windows jest na nich instalowany w absolutnie czystym środowisku wolnym od wszelkiego bloatware'u dostarczanego wraz systemem przez producentów innych modeli. Poza tym autorzy zwracają także uwagę na problemy ze sprzętem Apple innej natury nie będące przedmiotem raportu - konieczność zakupu licencji Windows (co jeszcze bardziej podnosi cenę), bardziej skomplikowane instalowanie przez BootCamp lub w środowisku wirtualnym, niezgodną z Windows klawiaturę itp. W kolejnym raporcie wszystkie te różnice mają być uwzględnione.

Soluto od 2008 roku specjalizuje się w zdalnym administrowaniu grupami komputerów, monitorowaniu ich niezawodności oraz w ich optymalizacji. Dzięki temu firma miała możliwość zgromadzenia tak wielkiej ilości danych uzyskanych z monitoringu 150 tysięcy laptopów swoich klientów.