Skandal w koreańskiej lidze Starcrafta – aresztowania i dożywotnie zakazy gry

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Trudno mieć jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do tego, że realia e-sportu w zasadzie niczym nie różnią się już od tradycyjnych dyscyplin sportowych. Elektroniczna rozgrywka adaptuje jednak także wzorce negatywne – w Korei wybuchł kolejny już skandal dotyczący nielegalnych zakładów i manipulowania wynikami rozgrywek.

12 profesjonalnych graczy w StarCrafta 2 zostało aresztowanych w związku z oskarżeniami o nieuczciwe praktyki podczas turniejów w tę grę. Chodzi przede wszystkim o umyślne przegrywanie meczów, co miało doprowadzić do korzyści finansowych poprzez wygrane w zakładach bukmacherskich.

Policyjne śledztwo (sic) obejmuje pięć meczów, które rozegrano w styczniu i lutym tego roku w ramach lig GSL Season 1 i SKT Proleague Season 1. Wśród oskarżonych znaleźli się Choi Byung Huyn, znany lepiej jako YoDa oraz Park Oi Shik grający jako Gerrard. Niezależnie od końcowych rezultatów śledztwa, obaj gracze otrzymali od Korea e-Sports Association dożywotni zakaz udziału w profesjonalnych rozgrywkach.

Ich największym przewinieniem miała być przede wszystkim współpraca z bukmacherami i obstawiającymi – mieli oni w zamian za otrzymanie części zysków z wygranych zakładów przegrywać mecze. Nie jest jeszcze znana dokładna skala zjawiska, wiadomo jednak, że YoDa i Gerrard mieli otrzymywać za przegraną równowartość od 4 do 17 tysięcy dolarów.

Uwagę w całej sprawie zwraca nie tylko prestiżowy poziom rozgrywek, na którym doszło do nielegalnych praktyk, ale także skala i zaangażowanie służb w jej rozwikłanie. Oprócz wspomnianej Korea e-Sports Association w śledztwo biorą udział także instytucje rządowe, m.in. Koreańska Komisja ds. Standardyzacji Komunikacji, czy wyspecjalizowane oddziały cyberpolicji. Zapowiadają oni bezkompromisową walkę z niegalnymi praktykami i dopuszczają możliwość, że dożywotnie zakazy dla YoDy i Gerrarda mogą stanowić początek konsekwencji, niewykluczone, że podobną karą zostanie objęta większa liczba profesjonalnych graczy.

© dobreprogramy