SketchUp 2017 bliżej AutoCAD-a, z lepszą przezroczystością i tabelkami

SketchUp 2017 bliżej AutoCAD-a, z lepszą przezroczystością i tabelkami

SketchUp 2017 bliżej AutoCAD-a, z lepszą przezroczystością i tabelkami
11.11.2016 13:30

Kto miał do czynienia z modelowaniem 3D albo projektowaniem CAD, musiał słyszeć o tym programie. SketchUp został wydany w wersji 2017, przynoszącej sporo usprawnień dla projektantów.

Graphics Pipeline 2.0 – tym hasłem podsumowane zostały zmiany „pod maską”, dzięki którym SketchUp, Warehouse, LayOut, my.SketchUp i Trimble Connect renderują modele 3D za pomocą tego samego silnika i tych samych metod. Różnicę między wersjami zobaczymy szczególnie tam, gdzie są modele przezroczyste. SketchUp 2017 renderuje je szybciej i dokładniej niż 2016. Warto przyjrzeć się miejscom, gdzie znajduje się kilka przezroczystych modeli na jednej linii. Ponadto w trybie X-Ray można samodzielnie ustawić stopień przezroczystości modeli.

SketchUp 2016
SketchUp 2016
SketchUp 2017
SketchUp 2017

Ciekawą nowością, która spodoba się osobom wykorzystującym SketchUpa i LayOut do przygotowywania dokumentacji projektowej, jest możliwość umieszczania obok modeli tabelek. W module LayOut, gdzie dokumenty są przygotowywane do publikacji, można utworzyć tabelkę, a dane do niej wpisać ręcznie lub zaimportować z pliku Excela lub CSV. Są tam oczywiście narzędzia do formatowania, edycji komórek i tym podobne.

Obraz

Skoro już o projektowaniu mowa, LayOut dorobił się także nowego systemu eksportowania plików DWG i DXF. Przede wszystkim, 10-stronicowy dokument nie będzie już rozbijany na 10 osobnych plików po eksporcie. Ponadto linie wymiarowania nie zostaną rozbite na osobne kształty, ale po otwarciu pliku w programie AutoCAD będą zachowywać się jak… linie wymiarowania. Ponadto obiekty w projekcie będą automatycznie dopasowywać rozmiary do przestrzeni na papierze, a wszystkie obiekty na jednej warstwie można pokolorować jednym kolorem.

Na liście nowości pojawiła się też możliwość zmiany schematu kolorystycznego osi, ważna dla osób z dysfunkcjami wzroku. Narzędzia przyciągania i renderowanie linii zostały przystosowane do ekranów HiDPI. Narzędzie Offset z kolei będzie zapobiegać przecinaniu się brył. Sporym ułatwieniem jest automatyczne dostosowywanie się rozmiarów widocznych w LayOut przy zmianach modelu w SketchUpie 2017. Modele zyskały permanentne identyfikatory, które pomogą o to zadbać. Wisienką na torcie jest nowy menedżer rozszerzeń.

SketchUp wciąż jest dostępny w wersjach Make (Windows, macOS), przeznaczonej do nauki i prywatnych projektów, dostępnej bezpłatnie, oraz Pro (Windows, macOS), której można używać komercyjnie. Program jeszcze nie jest dostępny u polskiego dystrybutora i na razie trzeba go pobierać ze strony producenta.

Obraz

Od niedawna SketchUpa można uruchomić także w przeglądarce. Na my.SketchUp.com znajduje się wersja beta przeglądarkowej aplikacji do modelowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)