Skórki do kultowego Winampa nie giną, zostały zebrane w archiwum

Skórki do kultowego Winampa nie giną, zostały zebrane w archiwum

Skórki do kultowego Winampa nie giną, zostały zebrane w archiwum
04.10.2018 14:32, aktualizacja: 05.10.2018 11:05

Winamp to jeden z programów, które zapisały się w historii rozwoju komputerów osobistych złotymi literami. Jeśli tęsknicie za tym odtwarzaczem, możecie uruchomić jego kopię w przeglądarce. Dzięki temu projektowi i wysiłkom prowadzących Internet Archive możemy też powspominać swoje ulubione skórki dla kultowego odtwarzacza muzycznego.

W Internet Archive, gromadzącym kopie stron internetowych, gier, materiałów multimedialnych i wielu innych cyfrowych dóbr, znajdziemy teraz także dział ze skórkami dla Winampa. Podobnie jak inne materiały w archiwum, skórki także możemy sortować na różne sposoby, przeszukiwać i wybierać według daty publikacji. Ponadto zostały podzielone według tematyki i autora.

W archiwum znajdziemy kilka klasyków, które być może pamiętacie: Vista Classic, Matrix Xtream, PIPBoy 2000, CHROMEngine, Winamp Eater, Therion - Vovin i wiele innych. Na liście znajdziemy też kilka skórek zaskakująco nowych, na przykład nawiązujących do filmu Wonder Woman z ubiegłego roku. Widocznie sztuka tworzenia skórek dla Winampa jest wciąż żywa.

Winamp Eater, jedna ze skórek, które gościły na moim komputerze w czasach licealnych
Winamp Eater, jedna ze skórek, które gościły na moim komputerze w czasach licealnych

W opisie każdej ze skórek znajdziemy odnośnik, pozwalający uruchomić z nią przeglądarkowego Winampa oraz pobrać pliki. To świetna wiadomość. O ile sam Winamp przetrwał zmianę właściciela w 2014 roku, większość treści z jego oryginalnej strony znikła. Szczęśliwie udało się odzyskać sporą część skórek za pomocą zasobów Internet Archive i narzędzia Wayback Machine.

Choć w połowie września w internecie znalazły się nowe informacje o wersji 5.8 odtwarzacza, możemy spokojnie założyć, że jego kariera dobiegła końca. Winamp ma za sobą dobre życie i wciąż gości na tysiącach komputerów, nawet ze współczesnymi systemami operacyjnymi. Skórki zawsze były ważną częścią doświadczeń związanych ze słuchaniem muzyki w Winampie (a także jego linuksowym odpowiedniku XMMS, który mógł korzystać z tych samych skórek).

W naszej bazie programów znajdziecie wydanie Winampa z 2013 roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)