r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Skype i bezpieczeństwo sieci korporacyjnych

Strona główna Aktualności

O autorze

Infowatch

, firma należąca do Kaspersky Lab, przeprowadziła badanie dotyczące bezpieczeństwa wdrażania programu Skype w sieciach korporacyjnych. Celem badania było określenie obaw specjalistów w dziedzinie IT oraz bezpieczeństwa informatycznego odnośnie korzystania ze Skypa w intranecie firmy, zidentyfikowanie dodatkowych zagrożeń bezpieczeństwa danych, które zwiększają te obawy oraz wskazanie źródła tych zagrożeń.

Badanie zostało wykonane przez centrum analityczne firmy InfoWatch w dniach 15-30 stycznia 2007 roku. 1 242 uczestników sondażu udzieliło odpowiedzi za pośrednictwem formularza online. Uczestnicy badania dzielili się na trzy grupy: specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego - 37,1%, administratorzy systemu - 34,3% i użytkownicy - 28,6%.

Wg badanych ryzyko wycieku poufnych informacji stanowi największe zagrożenie (uznało tak 55,6% badanych) dla sieci korporacyjnej, w której korzysta się ze Skypa. Ankietowani uznali, że program ten stanowi kanał wycieku informacji dla wewnętrznych złodziei. Uznali również, że Skype sam w sobie nie jest źródłem tych dodatkowych zagrożeń. Główny problem stanowi czynnik ludzki (44,6%), a nie błędy w samym programie. Mimo to prawie dwie trzecie respondentów (66,4%) przychyla się do opinii, że zagrożenia związane z wprowadzeniem Skypa do środowiska korporacyjnego stanowią poważną przeszkodę w rozpowszechnieniu tego programu w firmach. Tylko jedna trzecia specjalistów (33,7%) uważała, że problemy bezpieczeństwa danych nie będą miały wpływu na zaimplementowanie Skypa w sieciach korporacyjnych.

Zainteresowanych ryzykiem implementacji programu Skype w firmach zapraszamy do lektury całego raportu Skype i bezpieczeństwo sieci korporacyjnych.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.