r   e   k   l   a   m   a
reklama

Skype stawia na prywatność, ale czy używa bezpiecznego protokołu?

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Skype rozpoczyna testy nowej funkcji – prywatnych konwersacji z szyfrowaniem end-to-end. Wykorzystywany będzie standard szyfrowania, który został zastosowany w komunikatorze Signal, znanym z godnego pochwały podejścia do prywatności użytkowników. Przynajmniej do niedawna.

Komunikat został opublikowany na oficjalnym blogu Signala. Informuje on rozpoczętej współpracy z Microsoftem, który chce udostępnić użytkownikom Skype’a szyfrowane rozmowy. Używane zabezpieczenia będą wykorzystywać standard Signal Protocol, stworzony przez Open Whisper Systems.

Eksperymentalna funkcja z szyfrowaniem end-to-end dostępna jest już w nowej wersji testowego Skype Insider. Prywatną rozmowę przeprowadzimy wyłącznie z osobą, która także korzysta z testowego wydania Skype. Szyfrowanie obejmuje rozmowy tekstowe, wymianę plików i wiadomości audio, ale rozmowy wideo i głosowe nie są już szyfrowane.

Zastosowane szyfrowane end-to-end oznacza, że wiadomości widoczne są tylko dla nadawcy i odbiorcy. W założeniach ich podsłuchanie nie powinno być możliwe, jednak została odkryta luka, która sprawia, że rozmowy grupowe w WhatsApp i Signal można podsłuchać. Warto zaznaczyć, że wymienione komunikatory korzystają z protokołu Signal Protocol, tego samego, który właśnie trafił do Skype Insider.

WhatsApp oczywiście nie zgadza się z wynikami analityków, którzy mówią, ze do szyfrowanej rozmowy grupowej może dołączyć „kret”, a informacja o nowym członku się nie pojawi.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieAsus VivoBook Flip 14: laptop, który staje się tabletem