r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Skype wykorzysta VP8 do rozmów wideo

Strona główna Aktualności

Na blogu firmy Google pojawiła się informacja, że Skype zaadoptuje otwarty kodek VP8 jako domyślny dla wszystkich rozmów wideo. Od zeszłego roku Skype korzysta w VP8, ale jedynie do wideokonferencji grupowych.

Według wpisu Johna Luthera, menedżera produktu w firmie Google, kodek VP8 będzie używany w wersji 5.5 klienta dla Windows. Z użyciem tego kodeka prowadzone będą nie tylko konferencje grupowe, ale również rozmowy między dwoma użytkownikami, o ile obaj uczestnicy będą korzystali z tej samej wersji komunikatora. Twórcy formatu WebM, którego częścią jest VP8, od początku uważali, że format dobrze się nadaje do przesyłania materiału wideo w czasie rzeczywistym, na przykład podczas konferencji. Sama firma Google korzysta z tego formatu jako domyślnego dla rozmów w Google Talk i wprowadzonych w Google+ Hangoutach. Skype jest jednym z pierwszych promotorów takiego zastosowania kodeka VP8. Warto zauważyć, że mimo wprowadzenia VP8 do Skype, Microsoft nie ma jak na razie w planach implementacji obsługi WebM w Internet Explorerze, mimo że konkurencyjne przeglądarki obsługują ten format.

Stosowanie VP8 do rozmów między parą użytkowników z pewnością wpłynie korzystnie na popularność kodeka firmy Google. VP8, część WebM, jest otwarty od maja 2010 roku, ale jak dotąd relatywnie niewielu użytkowników miało okazję zobaczyć go w akcji. Co prawda YouTube konwertuje zebrane na portalu filmy do tego formatu, ale nadal domyślnie serwowane są filmy zakodowane w H.264 we flashowym odtwarzaczu, a użytkownicy muszą zgłosić się do programu testowego, aby skorzystać z alternatywy.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.