Skype zapewni świetną jakość rozmów niezależnie od tego, co się dzieje dookoła

Strona główna Aktualności

O autorze

Skype pracuje nad dalszym ulepszaniem jakości rozmów i niedługo będziemy mogli przetestować kolejne nowości. W nadchodzącej wersji komunikatora przetwarzanie dźwięku ma zagwarantować, że do rozmówcy dotrze czysty, wyraźny głos niezależnie od otoczenia.

Przetwarzanie sygnału dźwiękowego na smartfonach jest możliwe w coraz szerszym zakresie. Niektóre modele Lumii (choć nie tylko) mają po kilka mikrofonów, które pozwalają precyzyjnie wychwycić dźwięki otoczenia i określić kierunek, z którego dochodzą. To pozwoliło inżynierom projektującym Lumie i tworzącym Skype'a opracować sposoby tłumienia przeznaczone do konkretnych typów zakłóceń akustycznych, pochodzących z otoczenia. W efekcie, po uruchomieniu frontowej kamerki na wyższej klasy Lumii wszystkie mikrofony połączą siły w monitorowaniu dźwięku dochodzącego z różnych stron, wzmocnieniu głosu użytkownika (bezpośrednio przed smartfonem) i wyciszeniu wszystkiego innego.

Firma zapewnia, że będzie można komfortowo rozmawiać na lotnisku, dworcu kolejowym i w centrum handlowym. Na liście znalazły się także podczas festiwal rockowy i sala koncertowa, ale w nieco innym kontekście – Skype ma być idealnym programem do relacjonowania innym wydarzenia na żywo, by nie musieli czekać aż nagrany smartfonem koncert w całości znajdzie się w Sieci.

Jeśli do rozmowy wykorzystana jest tylna kamerka, na przykład kiedy ktoś chce pokazać rozmówcy swoje otoczenie, mikrofony będą pracować zupełnie inaczej. Zebrany przez nie dźwięk jest wtedy istotny dla przekazu i zostanie wysłany do rozmówcy razem z obrazem nagranym głównym aparatem. Skype zapewnia, że będzie można w ten sposób przesłać komuś na żywo nawet koncert fortepianowy, ale jakość transmisji zależy nie tylko od sposobu pracy mikrofonów w smartfonie.

Zespół tworzący Skype ma jeszcze w zanadrzu kilka nowości, a na blogu podkreślił, że widzi tempo zachodzących zmian i zamierza wypuszczać aktualizacje szybko i często, a na pierwszym miejscu będą urządzenia mobilne. Jednym z priorytetowych zadań jest opracowanie jak najlepiej działającego komunikatora na systemie iOS 8. Wydana przedwczoraj wersja 5.5 Skype'a dla iPhone'a wprowadza możliwość zarządzania połączeniami i wiadomościami z ekranu blokowania za pomocą szybkich gestów, ale czekają ją dalsze poprawki.

Skype przekonuje, że w dzisiejszym świecie bardzo ważne jest posiadanie jak najnowszej wersji programu, dzięki której możliwe będzie skorzystanie ze wszystkich nowości, a przede wszystkim z zupełnie nowej jakości rozmów na smartfonach i tabletach. Pytanie tylko, co mają zrobić użytkownicy tych systemów, dla których Skype nie rozwija się tak szybko?

© dobreprogramy
s