Ślōnsko gŏdka stała się jedną z oficjalnych wersji językowych Facebooka

Strona główna Aktualności
image

O autorze

8363 to liczba użytkowników Facebooka, którzy polubili stronę Śląski FB, zaś 3,169 użytkowników jest dziś członkami grupy Cyfryzacyjŏ Ślōnskij gŏdki. Ich praca, wraz z Zespołem Standaryzacyjnym Języka Śląskiego, poskutkowała dziś dodaniem nowej wersji językowej Facebooka, jakim jest oczywiście ślōnsko gŏdka.

Ślōnsko gŏdka, mimo że formalnie drogą kompromisu jest przez wielu uznawana za entolekt, jest już dostępna dla wszystkich jako jeden z oficjalnych języków Facebooka. Po jej wyborze pojawia się podmenu, w którym wybrać można alternatywny język, który będzie wykorzystany w elementach, które nie zostały jeszcze przetłumaczone.

Po śląsku można już zatem korzystać z wielu stałych elementów interfejsu Facebooka, przetłumaczone zostały między innymi reakcje (przaja tymu!, lachōm się, nerwuje mie to), jak i elementy nawigacyjne stron (przodniō zajta, spamiyntane). Jednocześnie prace wciąż trwają i na rzeczonych stronach można odnaleźć opis procedur służących zgłaszaniu błędów.

Tłumaczenie Facebooka nie jest oczywiście pierwszym tego typu przedsięwzięciem. W zeszłym roku ślōnsko gŏdka została udostępniona jako język Androida w Samsungach Galaxy S6. Ślązacy nie osiadają także na laurach i organizują się w celu zgłoszenia swojego języka jako jednego z dostępnych na Twitterze.

© dobreprogramy