reklama

Słaba wydajność Androida 7.0, w testach wypada znacznie gorzej od poprzednika

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Wersja Androida oznaczona numerkiem 7.0 i nazwana Nougat trafiła już na pierwsze urządzenia. Oprócz nowych funkcji i pewnych zmian w interfejsie, Android 7.0 to niestety także odczuwalny spadek wydajności względem poprzedniej wersji. Podczas testów Nexus 6P z Nougatem wypadł sporo gorzej.

Google przez długi czas obrywało za optymalizację Androida. Ten mobilny system operacyjny był wyzwaniem nawet dla najwydajniejszych smartfonów na rynku. Oczywiście, spora część winy leżała po stronie samych producentów sprzętu, którzy wpychając masę własnego oprogramowania, sprawiali, że wymagania systemu rosły.

Przy premierze każdej nowej wersji Androida słyszeliśmy, że Google przyłożyło się również do optymalizacji. Nie zawsze ten skok w wydajności był odczuwalny, najczęściej zmiany były tak niewielkie, że ich nie dostrzegaliśmy. Jeszcze gorzej wygląda to w przypadku Androida 7.0, na kanale xdadevelopers na YouTube pojawił się filmik porównujący Nougata z Marshmallow.

Podczas testów deweloperzy XDA skupili się na szybkości działania, czyli elemencie który odczuje każdy użytkownik. Nowa i poprzednia wersja Androida została porównana na Nexusie 6P, smartfonie którego główną zaletą jest właśnie czysty, pozbawiony zbędnego oprogramowania mobilny system Google.

Nexus 6P z Androidem 7.0 uruchamia się dłużej, same aplikacje ładują się wolniej, w tym także aplikacja aparatu potrzebuje więcej czasu by być gotową do robienia zdjęć. Nougat wypada gorzej również w testach wydajności, spadek jest naprawdę spory. Android 6.0 w teście AnTuTu osiągnął 73 860 punktów, w przypadku wersji 7.0 ten wynik wyniósł 65 162 punktów. Jeszcze gorzej jest w GeekBenchu: Marshmallow to 1 218 punktów dla jednego rdzenia i 2 281 dla wielu rdzeni, natomiast Nougat to odpowiednio 687 i 1903 punktów.

Porównano również wydajność układów graficznych, ponownie nowsza wersja okazała się gorsza. Android 7.0 zdobył 1 128 punktów w 3DMark, a jest poprzednik wykręcił 1 233 punktów. Wyraźnie widać, że Nougat ma poważny problem z wydajnością, zwłaszcza w teście sprawdzającym wydajność pojedynczego rdzenia – wynik dwa razy gorszy. Wygląda to jakbyśmy mieli do czynienia z bardzo wczesną betą, obciążoną wieloma błędami, a nie pełną edycją najpopularniejszego systemu mobilnego.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama