reklama

Ślady Safari

Strona główna Aktualności

O autorze

Testerzy wersji beta przeglądarki Safari 4 zauważyli w niej spore problemy z usuwaniem danych sesji przeglądania.

Na Maku w katalogu ~/Library/Caches/Metadata/Safari znajdują się dwa katalogi: Bookmarks i History. W katalogu historii znajdują się pliki dla każdej odwiedzonej strony, niezależnie czy kasowanie stron w historii zostało włączone czy nie. Co prawda wydaje się, że Safari czyści ten katalog, ale robi to w sposób nieprzewidywalny. Problematyczna jest też funkcja Top Sites, która monitoruje wybrane strony i co określony odstęp czasu zapisuje dane o stronie w pliku XML. Domyślnie wykonuje to co 30 minut.

Safari nie kasuje też plików podglądu stron, które generowane są przez funkcję Quicklook. Dla każdej strony generowane są dwa pliki, pełny oraz miniaturka. Znaleźć je można w katalogu o nazwie w rodzaju /private/var/folders/et/etuAKaR1GTeV9DVeRGfst++++TI/-Caches-/com.apple.Safari/Webpage Previews/ czyli w miejscu, do którego użytkownik raczej nie zagląda.

Być może opisane zachowania zostaną wyeliminowane w wersji finalnej. Trzeba jednak na nie zwrócić uwagę, gdyż są ograniczeniem prywatności i powodują niepotrzebne zajmowanie miejsca na dysku.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić