Smartfon niczym pecet. Modularna Google Ara na rynku już za rok #io16

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Poznaliśmy wreszcie przyszłość Projektu Ara, modularnego smartfonu, który będzie można sobie złożyć niczym z klocków, przynosząc do mobilnego świata co nieco z tej radości składania własnych pecetów. Bądźcie pewni, to nie vaporware, szczęśliwcy taki smartfon dostaną do rąk jeszcze w tym roku. Pozostali poczekają do przyszłego.

Google I/O zbliża się do końca, a firma z Mountain View wciąż zasypuje ważnymi informacjami. Projekt Ara okazał się być czymś więcej, niż tylko fantazją. Odświeżona konstrukcja bazowa to obecnie obudowa i rdzenny moduł z szyną interfejsu, zawierający CPU, GPU, anteny, czujniki, akumulator i wyświetlacz. Do tego miejsce na sześć wymiennych modułów, zawierających hardware, jakiego świat jeszcze dziś nie widział.

Podczas sesji Google pokazało działający modularny smartfon z modułem kamery, wspomniało też o innych modułach, niekoniecznie oczywistych, wręcz specjalistycznych. Który smartfon dostępny dziś na rynku zawiera czujnik do mierzenia stężenia cukru we krwi? Nieoceniona pomoc dla chorych będzie mogła być zastosowana w dowolnym zgodnym z interfejsem Ary urządzeniu. Wszystkie moduły będą mogły być montowane i wyjmowane bez wyłączania urządzenia.

Firma z Mountain View już w czwartym kwartale tego roku chce udostępnić deweloperskie wersje Ary. Konsumenci zobaczą je w sprzedaży najdalej w za rok. Prace są na tyle rozwinięte, że Ara opuszcza dział zaawansowanych projektów, będzie niezależną jednostką biznesową Google'a.

A rynek jest przecież niemały. Wbrew temu, co twierdzą niektóre media, ludzie wcale nie przestali składać swoich pecetów. Nawet przy kurczącym się rynku ten segment sprzętu PC dla entuzjastów jest na tyle duży, by mogły się na nim odnaleźć firmy robiące produkty, których w gotowych pecetach nie uświadczycie, i które wymagają (o zgrozo) pewnych umiejętności manualnych. Nawet jeśli Ara nie sprzeda się w miliardach egzemplarzy, a jedynie w setkach tysięcy, dla Google'a i tak będzie zawsze widowiskowym popisem możliwości i elastyczności, jakie oferuje Android, przyciągając do siebie ludzi, którzy lubią klocki.

Zainteresowani pracą nad Arą (i otrzymaniem deweloperskiej wersji smartfonu) mogą zgłosić się bezpośrednio do Google'a na stronie atap.google.com/ara/.

© dobreprogramy