Smartfon od Amazonu z ekranem 3D niczym w Gwiezdnych Wojnach?

Strona główna Aktualności

O autorze

Amazon ma spore doświadczenie na rynku urządzeń mobilnych – bo przecież przenośnymi są jego czytniki e-booków. Duże poruszenie, przynajmniej na amerykańskim rynku, zrobił też jego tablet Kindle Fire, wyróżniający się w morzu androidowych tabletów innowacyjnym oprogramowaniem (m.in. przeglądarką Silk) i integracją z pakietem usług Amazona. Teraz wygląda na to, że gigant chmur obliczeniowych i elektronicznego handlu chce wywołać nie mniejsze poruszenie na rynku smartfonów, wprowadzając na niego urządzenia, których ani Apple, ani Samsung, ani Nokia nawet sobie dotąd nie wyobrażały.

Z doniesień wynika, że Amazon przygotowuje w swojej placówce Lab 126 przynajmniej cztery urządzenia, oznaczone po prostu Project A, B,C i D. Wśród nich są dwa smartfony, odtwarzacz muzyczny oraz settop box, przeznaczony do strumieniowania filmów bezpośrednio z biblioteki VoD giganta.

Jak na razie nie ma w tym w nic przełomowego, prawda? Informatorzy dziennika Wall Street Journal ujawnili zaskakującą informację – wśród przygotowywanej linii nowych telefonów od Amazona, znajdzie się model oferujący prawdziwy trójwymiarowy wyświetlacz, z którego będzie można korzystać bez żadnych niezdarnych okularów. Dzięki wykorzystaniu technologii śledzenia ruchów oka, obrazy z tego smartfonu mają unosić się nad ekranem niczym hologramy, wydając się trójwymiarowe pod każdym kątem. Co więcej, system śledzenia oka pozwolić ma na obsługę interfejsu po prostu za pomocą wzroku.

To ostatnie nie jest czymś zupełnie nieznanym. LG i Samsung pokazały podobną technologię w swoich Optimus G Pro i Galaxy S4. Jednak w wydaniu Koreańczyków to nic specjalnego, ot po prostu telefon zatrzymuje odtwarzanie klipu wideo, kiedy użytkownik przestaje patrzeć na ekran. Jeśli Amazon zdoła w swoim smartfonie zapewnić pełną nawigację spojrzeniem, będzie to realizacja pomysłów prosto z laboratoriów UI.

Nie wiadomo, czy wykorzystana zostanie w tych urządzeniach marka Kindle, nie podano też, kiedy urządzenia ujrzą światło dzienne. Na pewno jednak będzie to jeszcze w tym roku, i znając politykę Amazonu, ceny tych urządzeń będą tak niskie, jak to tylko możliwe – firma chce zarabiać przede wszystkim na usługach udostępnianych na tych urządzeniach. Pojawienie się takiego sprzętu na rynku, szczególnie przełomowego smartfonu z ekranem 3D, może zapewnić Amazonowi znaczącą pozycję na rynku – w końcu tablety Kindle Fire zdobyły 3,7 procent globalnego rynku tabletów, niemal dwukrotnie więcej, niż tablety z systemem Microsoftu.

© dobreprogramy

Komentarze