Smartfonowa fotografia: A Better Camera pokaże co kryło się w ciemnościach

Smartfonowa fotografia: A Better Camera pokaże co kryło się w ciemnościach

Smartfonowa fotografia: A Better Camera pokaże co kryło się w ciemnościach
28.04.2015 17:47, aktualizacja: 26.05.2015 21:12

W poszukiwaniu aplikacji, która zrobi dobrej jakości zdjęcia w nocy, nie sposób nie trafić na Night Camera. Bardziej wart uwagi jest jednak jej następca: A Better Camera tego samego producenta. W tej drugiej aplikacji znajdziemy ciekawy mechanizm robienia nocnych zdjęć, znany z Night Camera, a także kilka innych, autorskich sztuczek.

A Better Camera to produkt firmy Almalence, która ma na koncie kilka aplikacji i programów dla fotografów, mające poprawić jakość obrazów. Aplikacja może zrobić naprawdę imponujące zdjęcia w nocy, a także złożyć HDR, zrobić serię zdjęć, wybrać najlepszą twarz, usunąć ruszające się obiekty, zrobić panoramę 360° oraz włączyć bracketing. Tajemnicą wielu z tych trybów jest możliwość zrobienia serii zdjęć i połączenia ich w jedno na różne sposoby, z czym A Better Camera radzi sobie wyjątkowo dobrze.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Jeśli chodzi o dostęp do parametrów aparatu, możemy w tej aplikacji sterować ustawianiem ostrości, lampą błyskową, czułością matrycy oraz ekspozycją. Pojawienie się tych ustawień zależy oczywiście od trybu, w którym będziemy robić zdjęcia. Można także skorzystać z przedniej kamerki i włączyć wyświetlanie siatki i histogramu na wizjerze, przesuwając palcem po ekranie w bok. Więcej ustawień, jak tryb pomiaru światła, sposób nazywania plików balans bieli wyzwalacz czasowy i scenerię dla automatu można znlaeźć po rozwinięciu górnego (lewego) paska. Najważniejsze jest jednak to, że dostęp do ustawień jest szybki w porównaniu do wielu aplikacji, a ustawienia są czytelne nawet na małych ekranach. Jako jedna z niewielu, A Better Camera nie stara się naśladować interfejsu aparatu fotograficznego i wszystkie potrzebne parametry umieszcza na wierzchu. Można ewentualnie narzekać na przestarzałe ikonki.

Zdjęcia nocne robione z pomocą tej aplikacji składane są z ośmiu ujęć. Jeśli tylko aparat odpowiednio ustawi ostrość, możemy spodziewać się niezłych efektów w warunkach, w których nawet „prawdziwe” aparaty nie staną na wysokości zadania. Aplikacja najlepiej sprawdza się w słabo oświetlonych pomieszczeniach zamkniętych – zdjęcia zrobione na przykład tylko przy telewizorze – będą dużo jaśniejsze, niż można by się spodziewać. Algorytmy składające zdjęcia dobrze radzą sobie nawet jeśli modele będą się ruszać.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Na zewnątrz, przy świetle pochodni, aplikacja również poradzi sobie nieźle. Należy jednak pamiętać o tym, że sprzęt może zawieść i nie uchwycić ostrości prawidłowo. Wtedy warto sięgnąć po ustawienia ostrości i zablokować obiektyw (AF-L) lub ustawić ostrość na nieskończoność.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Tryb panoramy pozwala rejestrować obraz na dwa sposoby – ciągły i przez serię zdjęć. W obu użytkownik jest prowadzony „za rękę” i aplikacja pomoże prawidłowo kierować smartfonem. Jednak składanie ich nie wychodzi aplikacji najlepiej i nietrudno o artefakty na „szwach” między ujęciami.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]
Obraz
Obraz

Efekty trybu HDR bywają atrakcyjne, ale najczęściej są mocno przerysowane. Można temu zaradzić włączając w ustawieniach aplikacji możliwość zmiany mapowania kolorów po zrobieniu zdjęcia, ale do robienia zdjęć tego typu po prostu znajdą się lepsze aplikacje. Warto jednak zaznaczyć, że przy robieniu pojedynczych zdjęć można skorzystać z optymalizacji rozpiętości tonalnej, co pozwoli wydobyć z cieni trochę więcej szczegółów i wyrównać oświetlenie zdjęcia. Zazwyczaj wiąże się to z większą ilością szumów w ciemnych obszarach. W ustawieniach tego trybu można zmienić stopień redukcji.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Nieźle sprawdza się także tryb pozwalający na robienie kilku zdjęć i na ich podstawie wybieranie najlepszej twarzy dla każdej z osób, usuwanie ruchomych obiektów (na przykład samochodów na ulicy) bądź rejestrowanie ruchu jednego obiektu, co świetnie sprawdzi się w fotografii sportowej. Wykonanie tych czynności jest banalnie proste, a aplikacja sama wskaże, gdzie można wprowadzić poprawki.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Znamienną cechą A Better Camera jest także to, że nie stosuje mechanizmów nadmiernie usuwających szumy ze zdjęć ani sztucznego wyostrzania. Warto jednak eksperymentować, bo może okazać się, że odszumione zdjęcie, zrobione domyślną aplikacją telefonu jednak wygląda lepiej – wszystko zależy od sprzętu i warunków.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

A Better Camera to świetna aplikacja dla tych, którzy robią zdjęcia głównie w pomieszczeniach zamkniętych i często mają do czynienia z kiepskim oświetleniem. Sprawdzi się także na imprezach, grillach i wieczornych spacerach, warto więc zainstalować ją na swoim smartfonie przed długim weekendem.

W naszej bazie aplikacji znajdziecie darmową aplikację. Z jej poziomu można odblokować różne dodatkowe funkcje, jak panorama o większej rozdzielczości, zaawansowany tryb wielu zdjęć oraz lepszy tryb HDR. Można także odblokować wszystkie dodatki jednym zakupem – od kilku dni trwa promocja i można je mieć za 3,32 zł.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)