Smartfonowa fotografia: Perfectly Clear, czyli droga na skróty do lepszych zdjęć

Strona główna Aktualności

O autorze

Nazwa Perfectly Clear kryje dwa produkty – aplikację mobilną oraz wtyczkę do programów Photoshop i Lightroom. Oba produkty wykorzystują autorskie algorytmy producenta, dzięki którym można usunąć ze zdjęć szum, automatycznie poprawić oświetlenie i kolory, a także wykonać podstawowy retusz portretów bez żadnego wysiłku.

Aplikacja Perfectly Clear zastąpi aplikację do obsługi aparatu, a także poprawi zdjęcia znajdujące się na telefonie. W trybie robienia zdjęć znajdziemy narzędzia pozwalające lepiej dopasować kadr, jak miarki i poziomica i odpowiednio ustawić ostrość, także z możliwością blokowania ostrości w wybranym miejscu kadru czy też przestawić aparat w tryb rejestrowania panoramy. Można także zrobić serię szybkich zdjęć i ustawić wyzwalacz z opóźnieniem. Ponadto aplikacja pozwala na podstawową korektę ekspozycji, sterowanie lampą błyskową (jeśli telefon ją posiada) i stabilizację obrazu. W ustawieniach można dodatkowo włączyć ekspozycję HDR, dźwięki, wybrać rozmiary zdjęć dla każdego aparatu oraz włączyć rozpoznawanie twarzy. Zabraknąć może najwyżej możliwości ręcznego wybierania czułości matrycy aparatu.

Najważniejsze funkcje kryją się jednak w module edycji. Podstawowy tryb działa automatycznie i już jego praca potrafi znacznie poprawić zdjęcie. Możemy skorzystać także z ręcznej edycji i samodzielnie poprawić ekspozycję, zabarwienie, jaskrawość barw, szum oraz wykonać retusz skóry, wybielić zęby, usunąć cienie spod oczu i wyszczuplić twarz. Narzędzia działają bardzo sprawnie, choć należy spodziewać się, że telefon lekko się nagrzeje. Problemem może okazać się także zapisywanie zdjęć – aplikacja nie zapisze ich w pamięci urządzenia, dopóki nie zostanie połączona z dyskiem w chmurze lub portalem społecznościowym, gdzie będzie mogła wysyłać efekty pracy. Warto więc przeprosić się z Dyskiem Google.

Efekty są całkiem niezłe, nawet jeśli zdamy się tylko na automat. Przydałaby się jeszcze możliwość zatuszowania aberracji chromatycznych, które są zmorą aparatów w telefonach.

Czasami warto skorzystać z trybu HDR, gdzie mamy do wyboru „artystyczny” lub „realistyczny”. Podwójna ekspozycja doskonale sprawdza się, gdy mamy do czynienia z dużymi różnicami w oświetleniu. Nie radzi sobie za to z „duchami”, więc statyw jest tu niezbędny.

Aplikacja Perfectly Clear dostępna jest dla systemów Android oraz iOS. W obu przypadkach jest płatna, przy czym ta druga dawno nie była aktualizowana i została w tyle względem wersji dla Androida. Wtyczkę do programów firmy Adobe można testować przez 30 dni za darmo.

Aktualizacja 13:10 14.05.2015: aplikacja w wersji Androidowej jest obecnie dostępna za darmo w promocji Amazona.

© dobreprogramy
s