Smartfony z 6 GB RAM już na gwiazdkę? Samsung rozpoczął produkcję pamięci 12 Gb

Strona główna Aktualności

O autorze

Ile pamięci operacyjnej potrzebujemy w nowoczesnym smartfonie? Już przynajmniej kilkanaście modeli (m.in. Galaxy Note 5 czy ZenFone 2) wyposażonych jest w 4 GB RAM, a przecież jest to tyle, ile wciąż możemy znaleźć w większości dostępnych na rynku laptopów. To jednak nie koniec. Jeszcze w tym roku spodziewajcie się urządzeń z 6 GB RAM, gdyż Samsung rozpoczął właśnie na skalę przemysłową produkcję swoich pamięci LPDDR4 w procesie litograficznym 20 nm. Pojemność jednego czipu to aż 12 Gb.

Przy o 50% większej gęstości niż dotychczas masowo wykorzystywane czipy 8 Gb, łatwo będzie zamontować w smartfonie 6 GB RAM – i nie ma wątpliwości, że ścigający się na cyferki producenci sprzętu z Androidem tak właśnie zrobią. To w końcu tylko cztery czipy. Co więcej, zaoszczędzić będzie można miejsce w smartfonach z 3 GB RAM, tu wystarczą tylko dwa układy pamięci.

Od strony software'owej żadnego problemu z tym nie będzie. Android 5.0 wspiera architektury 64-bitowe, zarówno ARM jak i x86, które w teorii obsłużyć mogą nawet 16 eksabajtów pamięci – limitu tego długo jeszcze nie osiągniemy. Nawet jeśli zaś te 6 GB RAM w smartfonach będzie w sporej części leżało odłogiem, to i tak oprogramowanie wyraźnie przyspieszy. Samsung chwali się, że jego nowe czipy 12 Gb są o 30% szybsze od poprzedników, na 64-bitowej szynie pamięci mogą zapewnić przepustowość ok. 34 Gb/s.

Systematyczny wzrost mocy obliczeniowej i pamięci operacyjnej smartfonów każe jednak sądzić, że już za 2-3 lata powinny być one w stanie przejąć zadania zwykłych komputerów osobistych, w których postęp jest ostatnio dość ślamazarny. Spójrzmy na układ Exynos 7420, „mózg” Samsunga Galaxy S6: ten 64-bitowy, ośmiordzeniowy czip ze zintegrowanym GPU, wykonany w procesie 14 nm, w wielu benchmarkach wygrywa z desktopowymi Celeronami Intela czy czipami A4 AMD. Te układy nie są oczywiście demonami prędkości, ale dla wielu użytkowników wydają się być wystarczające.

Gdy kolejne generacje coraz bardziej miniaturyzowanych czipów ARM osiągną wydajność bliską współczesnych i3 czy i5, mogą dla wielu użytkowników zamienić się w uniwersalne urządzenie komputerowe, jedyne jakiego będą potrzebowali. W połączeniu z małą stacją dokującą, zewnętrznym monitorem i klawiaturą, te 6 GB RAM szybko może znaleźć zastosowanie.

© dobreprogramy