Snapdragon 835: wsparcie dla VR, gigabitowy modem i Windows 10 #CES2017

Strona główna Aktualności

O autorze

Kilka dni temu wyciekły pierwsze informacje o najnowszym procesorze Qualcomma, Snapdragonie 835, który najprawdopodobniej będzie napędzał wszystkie te wszystkie najmocniejsze tegoroczne smartfony. Oficjalna premiera, zapowiedziana została na tegoroczne targi CES, ale jak to zwykle bywa, pojawiły się wycieki – slajdy z podstawowymi informacjami. Teraz jednak Qualcomm powiedział więcej. Potwierdza się, że będzie to procesor, który zrewolucjonizuje mobilny sprzęt z Windowsem.

Już od dawna znane są podstawowe fakty o tym Snapdragonie. Litografia 10 nm FinFET, technologia szybkiego ładowania Quick Charge 4, inteligentne zarządzanie zużyciem energii – to miało przełożyć się na czas pracy o 25% dłuższy niż poprzednika (Snapdragona 821) przy takich samych obciążeniach roboczych.

Uzyskamy także odczuwalny wzrost wydajności. Osiem rdzeni Cryo 280 w dwóch klastrach, z czego pierwszy zawiera cztery rdzenie taktowane 1,9 GHz z 1 MB cache L2, drugi zaś cztery rdzenie mogące pracować ze szczytową częstotliwością 2,45 GHz, mające 2 MB cache L2. Taką szczytową częstotliwość ten szybki klaster jest w stanie utrzymać tylko w ograniczonym czasie, będzie pracował maksymalnie przez 20% czasu aktywności procesora. Wg inżynierów Qualcomma zapewnia to połączenie dużej mocy obliczeniowej i małego poboru energii – w efekcie przy takim samym obciążeniu Snapdragon 835 ma być o 27% szybszy od poprzednika.

Zintegrowana grafika to Adreno 540, podobno 25% wydajniejsza od poprzednika w renderowaniu 3D, z 10-bitowym gamutem kolorów, dzięki sprzętowej akceleracji radząca sobie z wideo 4K HDR10 w 60 FPS, śledzeniem ruchu w VR/AR w sześciu stopniach swobody, a do tego wsparcie dla interfejsów grafiki 3D OpenGL ES, Vulkan oraz Direct3D 12.

Zachwyceni mają być też audiofile, dostaną bowiem kodek Aqstic WCD9341 i przetwornik DAC z fantastycznym stosunkiem sygnału do szumu, minimalnym współczynnikiem zniekształceń harmonicznych, wsparciem 32-bitowego dźwięku próbkowanego do 384 kHz, oraz protokołami dźwięku HD po Bluetooth.

Łączność zapewni wbudowana jednostka X16 LTE, klasyfikowana w kategorii 16 LTE dla pobierania i kategorii 13 LTE dla wysyłania. Tak, spodziewajcie się nawet gigabitowych szybkości pobierania (i 150 Mb/s wysyłania) przy odpowiednio zestawionych antenach. Póki co jednak małe szanse na zastosowanie anten 4x4 MIMO, zresztą nie ma dziś takich sieci – i jeszcze długo nie będzie. Przy da się za to w szybkich sieciach Wi-Fi 802.11ac antena 2x2 MU-MIMO, o zużyciu energii mniejszym o 60% i wielkości mniejszej o 50% od poprzedniczki. Zasygnalizowano też wsparcie dla nowego Wi-Fi 802.11ad z maksymalną szybkością do 4,6 Gb/s oraz Bluetootha 5, a także obsługę wszystkich systemów nawigacji satelitarnej.

Te nowe tegoroczne flagowce ze Snapdragonem 835 będą mogły mieć kamery o ogromnych matrycach. Procesory sygnałowe Hexagon 682 i Spectra 180 poradzą sobie z przetwarzaniem w czasie rzeczywistym obrazu z pojedynczej matrycy 32 Mpix, albo układu 2x16 Mpix, zapewnią też wsparcie dla maszynowego uczenia się (Google TensorFlow), przydatnego dla cyfrowych asystentów, oprogramowania ochronnego czy wirtualnej i wspomaganej rzeczywistości.

Na koniec najciekawsze: Qualcomm potwierdził, że na Snapdragonie 835 będzie działał Windows 10, oferując możliwość uruchamiania aplikacji skompilowanych dla architektury x86, w tym klasycznego Office czy Photoshopa. Jak pamiętamy z pokazu Microsoftu, działający na ARM-owym urządzeniu Photoshop działał całkiem znośnie, więc emulacja ta musi być znacznie wydajniejsza od tego, co oferuje np. QEMU.

Już za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć, jak te obietnice Qualcomma sprawdzają się w „praniu”. Pierwszymi smartfonami z Snapdragonem 835 mają być Samsung Galaxy S8, LG G6 oraz Xiaomi Mi 6, ten czip zostanie też najprawdopodobniej wykorzystany w tak wyczekiwanym Surface Phone.

© dobreprogramy