Snapdragon 835: wsparcie dla VR, gigabitowy modem i Windows 10 #CES2017

Snapdragon 835: wsparcie dla VR, gigabitowy modem i Windows 10 #CES2017

Snapdragon 835: wsparcie dla VR, gigabitowy modem i Windows 10 #CES2017
04.01.2017 16:01, aktualizacja: 04.01.2017 16:11

Kilka dni temu wyciekły pierwsze informacje o najnowszymprocesorze Qualcomma, Snapdragonie 835, który najprawdopodobniejbędzie napędzał wszystkie te wszystkie najmocniejsze tegorocznesmartfony. Oficjalna premiera, zapowiedziana została na tegorocznetargi CES, ale jak to zwykle bywa, pojawiły się wycieki – slajdyz podstawowymi informacjami. Teraz jednak Qualcomm powiedziałwięcej. Potwierdza się, że będzie to procesor, któryzrewolucjonizuje mobilny sprzęt z Windowsem.

Obraz

Już od dawna znane są podstawowe fakty o tym Snapdragonie.Litografia 10 nm FinFET, technologia szybkiego ładowania QuickCharge 4, inteligentne zarządzanie zużyciem energii – to miałoprzełożyć się na czas pracy o 25% dłuższy niż poprzednika(Snapdragona 821) przy takich samych obciążeniach roboczych.

Obraz

Uzyskamy także odczuwalny wzrost wydajności. Osiem rdzeni Cryo280 w dwóch klastrach, z czego pierwszy zawiera cztery rdzenietaktowane 1,9 GHz z 1 MB cache L2, drugi zaś cztery rdzenie mogącepracować ze szczytową częstotliwością 2,45 GHz, mające 2 MBcache L2. Taką szczytową częstotliwość ten szybki klaster jest wstanie utrzymać tylko w ograniczonym czasie, będzie pracowałmaksymalnie przez 20% czasu aktywności procesora. Wg inżynierówQualcomma zapewnia to połączenie dużej mocy obliczeniowej i małegopoboru energii – w efekcie przy takim samym obciążeniu Snapdragon835 ma być o 27% szybszy od poprzednika.

Obraz

Zintegrowana grafika to Adreno 540, podobno 25% wydajniejsza odpoprzednika w renderowaniu 3D, z 10-bitowym gamutem kolorów, dziękisprzętowej akceleracji radząca sobie z wideo 4K HDR10 w 60 FPS,śledzeniem ruchu w VR/AR w sześciu stopniach swobody, a do tegowsparcie dla interfejsów grafiki 3D OpenGL ES, Vulkan oraz Direct3D12.

Obraz

Zachwyceni mają być też audiofile, dostaną bowiem kodek AqsticWCD9341 i przetwornik DAC z fantastycznym stosunkiem sygnału doszumu, minimalnym współczynnikiem zniekształceń harmonicznych,wsparciem 32-bitowego dźwięku próbkowanego do 384 kHz, orazprotokołami dźwięku HD po Bluetooth.

Łączność zapewni wbudowana jednostka X16 LTE, klasyfikowana wkategorii 16 LTE dla pobierania i kategorii 13 LTE dla wysyłania.Tak, spodziewajcie się nawet gigabitowych szybkości pobierania (i150 Mb/s wysyłania) przy odpowiednio zestawionych antenach. Póki cojednak małe szanse na zastosowanie anten 4x4 MIMO, zresztą nie madziś takich sieci – i jeszcze długo nie będzie. Przy da się zato w szybkich sieciach Wi-Fi 802.11ac antena 2x2 MU-MIMO, o zużyciuenergii mniejszym o 60% i wielkości mniejszej o 50% odpoprzedniczki. Zasygnalizowano też wsparcie dla nowego Wi-Fi802.11ad z maksymalną szybkością do 4,6 Gb/s oraz Bluetootha 5, atakże obsługę wszystkich systemów nawigacji satelitarnej.

Obraz

Te nowe tegoroczne flagowce ze Snapdragonem 835 będą mogły miećkamery o ogromnych matrycach. Procesory sygnałowe Hexagon 682 iSpectra 180 poradzą sobie z przetwarzaniem w czasie rzeczywistymobrazu z pojedynczej matrycy 32 Mpix, albo układu 2x16 Mpix,zapewnią też wsparcie dla maszynowego uczenia się (GoogleTensorFlow), przydatnego dla cyfrowych asystentów, oprogramowaniaochronnego czy wirtualnej i wspomaganej rzeczywistości.

Na koniec najciekawsze: Qualcomm potwierdził, że na Snapdragonie835 będzie działał Windows 10, oferując możliwość uruchamianiaaplikacji skompilowanych dla architektury x86, w tym klasycznegoOffice czy Photoshopa. Jak pamiętamy z pokazu Microsoftu, działającyna ARM-owym urządzeniu Photoshop działał całkiem znośnie, więcemulacja ta musi być znacznie wydajniejsza od tego, co oferuje np.QEMU.

Już za kilka miesięcy powinniśmy zobaczyć, jak te obietniceQualcomma sprawdzają się w „praniu”. Pierwszymi smartfonami zSnapdragonem 835 mają być Samsung Galaxy S8, LG G6 oraz Xiaomi Mi6, ten czip zostanie też najprawdopodobniej wykorzystany w takwyczekiwanym Surface Phone.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)