Snowden ma problem ze znalezieniem azylu. Polska wykluczona

Strona główna Aktualności

O autorze

Edward Snowden, ukrywający się w Rosji autor przecieku o szpiegowskim programie PRISM, wciąż poszukuje azylu politycznego. Za pośrednictwem prawnika WikiLeaks prośby w tej sprawie zostały przekazane do 19 państw: Austrii, Boliwii, Brazylii, Chin, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Kuby, Niemiec, Nikaragui, Norwegii, Polski, Rosji, Szwajcarii, Wenezueli oraz Włoch. Ponadto Snowden ponownie zwrócił się z wnioskiem o azyl do Ekwadoru i Islandii. Wiele jednak wskazuje na to, że kraje europejskie nie mają ochoty przyjmować go pod swoje skrzydła.

Polska, Niemcy, Austria, Finlandia, Irlandia, Szwajcaria, Hiszpania i Norwegia — wszystkie te państwa odrzuciły wnioski, argumentując to stwierdzeniem, że prośby o azyl nie spełniają wymogów formalnych. Poszukiwany zrezygnował także z próby porozumienia się z Rosjanami, gdy Kreml wyraził zgodę na azyl pod warunkiem, że Snowden zawiesi swoją antyamerykańską działalność. W opublikowanym przez WikiLeaks oświadczeniu Snowden oskarża wiceprezydenta USA o wywieranie nacisku na państwa, które otrzymały wnioski. Takie zachowanie nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością. To po prostu stare narzędzia politycznej agresji, które mają za zadanie przestraszyć nie mnie, ale wspierających mnie ludzi — przekonuje. Autor przecieku obwinia Stany Zjednoczone o to, że jego paszport został zablokowany, mimo iż państwo przez wiele lat stało na straży prawa do azylu.

Mimo politycznej nagonki, Snowden nie zamierza rezygnować ze swojej działalności. Pozostaję na wolności i ciągle mam możliwość ujawniania informacji dla dobra opinii publicznej. Nieważne ile pozostało mi dni życia. Chcę walczyć o sprawiedliwość w tym nierównym świecie — zapowiada.

© dobreprogramy

Komentarze