Sobig.F

Strona główna Aktualności

O autorze

Zasadniczo nie jest naszą ambicją informować Was o wszelkich wirusowych zagrożeniach i prezentować sposoby walki z nimi, od tego są inne specjalizowane serwisy. Tym razem jednak wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że trzeba to zrobić. Wirus Sobig.F zmusił nas niemalże do opublikowania informacji o nim.

Po pierwsze otrzymaliśmy od Pana Rafała Czynszaka reprezentującego firmę G DATA Software, producenta pakietu AntiVirenKit informacje dotyczące wyżej wymienionego robaka, a także szczepionkę.

Po drugie, co pobudziło moje negatywne odczucia w stosunku do Sobiga.F zostałem przez niego wczoraj zaatakowany ;)

Po trzecie nasz czytelnik, a zarazem nasze nowe wsparcie Sebastian20 już przygotował krótką informację o tym "wstrętnym robalu", którą poniżej prezentujemy.

Od około czterdziestu godzin krąży w Internecie kolejna mutacja znanego wirusa mailowego Sobig, nazwana Sobig.F. Wirus nie jest szczególnie groźny, lecz rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Skutkiem infekcji, oprócz dalszego rozsyłania wirusa, jest instalacja trojana pozwalającego na ściąganie zadanych plików (specyficzny mechanizm samouaktualniania) oraz używanie zarażonej maszyny jako tzw. spam relay (ogniwo pośrednie w rozsyłaniu spamu). Sobig.F rozprzestrzenia się typowymi dla współczesnych wirusów środkami - przez email oraz dzielone zasoby Windows (tzw. share'y). Nowinką jest umieszczenie w nagłówkach maila linii: X-MailScanner: found to be clean. Warto zauważyć, że niektóre skanery pozwalają skonfigurować się tak, by przepuszczać wiadomości z taką treścią w nagłówku jako już zweryfikowane, co jest oczywiście błędem! Sobig.F wstawia losowo wybrany adres w pole From: nagłówka, co oznacza, że nadawcą wirusa nie jest osoba, której adres otrzymaliśmy w liście. Nie ma więc sensu wysyłanie próśb czy gróźb pod adresem tej osoby.

Szcepionkę dostarczoną przez firmę G DATA można pobrać tutaj.

© dobreprogramy
s