Sonda: Jakiego komunikatora używasz?

Strona główna Aktualności

O autorze

Z dobrodziejstw kontaktu poprzez komunikatory internetowe korzystają niemal wszyscy Internauci. W domu, w pracy, w kafejce internetowej, zwykle ciężko się oderwać. Konkurencja na rynku jest jednak bardzo duża, pytanie co wybrać? Nie ma jednej dobrej odpowiedzi, jak zwykle wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i gustów. Jest oczywiście wiele elementów obiektywnych, które mogą wpłynąć na nasz wybór, choćby baza użytkowników, zgodność z konkurencyjnymi rozwiązaniami, funkcjonalność (możliwość przeprowadzania rozmów głosowych i wideo konferencji oraz wiele innych)... Nie będziemy nawet próbowali rozstrzygać, który program jest lepszy, jednak dzięki sondzie, którą dziś uruchomiliśmy będziemy mogli przekonać się wszyscy jakie są preferencje Czytelników vortalu. Zapraszamy do udziału w zabawie i śledzenia wyników.

Przy okazji nowej sondy warto wspomnieć o wynikach poprzedniej pt.: "Jakiej przeglądarki lub nakładki najczęściej używasz ?", która wywołała sporo emocji z racji wielu ostrych słów, padających w dyskusji nad różnicami pomiędzy przeglądarkami oraz ich zaletami. Co ciekawe wyniki sondy nie odzwierciedlają ogólnoświatowych danych statystycznych wg, których Internet Explorer kontroluje ok 85-90% rynku. Wśród naszych Czytelników nie ma miażdżącej przewagi Internet Explorera, co świadczy o przełamaniu monopolu i swobodzie dokonywanych wyborów.

Zwyciężył Internet Explorer, z którego deklaruje korzystanie co trzeci Czytelnik, drugie miejsce zajął, przebojem wbijający się do czołówki przeglądarek, Firefox (22% Czytelników), a trzecie miejsce z niewielką stratą zajęła Opera (20%). Na wyniki można spojrzeć również w inny sposób, faktycznych użytkowników IE jest więcej ze względu na deklarowanie korzystania z nakładek Maxthon i Avant Browser, które jednak bazują na IE. Szerzej ujmowanych użytkowników IE (wraz z nakładkami) jest już niemal połowa (49%), Team Mozilli może poszczycić się w sumie (wraz z Mozilla Suite) wynikiem 28%. Rzuca się w oczy również upadek przeglądarki Netscape (1%) nie można jednak tej nazwy skazywać na śmierć z racji nowych atrakcyjnych projektów koncernu America Online. W sondzie w ciągu 3 tygodni udział wzięło 14 383 Czytelników. Serdecznie dziękujemy.

Więcej danych statystycznych dotyczących powyższej sondy oraz wcześniej zakończonych można znaleźć tutaj.

© dobreprogramy
s