Sonda: Najważniejsze wydarzenie 2004 roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Ku końcowi zmierza nieubłaganie pierwszy miesiąc nowego, 2005 roku, czas więc najwyższy zastanowić się nad tym co szczególnego wydarzyło się w roku ubiegłym w świecie oprogramowania. Postanowiliśmy zaproponować Wam sondę "Najważniejsze wydarzenie 2004 roku". Oczywiście sonda będzie miała swoje standardowe ograniczenia - wybór z pozycji przez nas zaproponowanych. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uznają nasze propozycje za trafione, wielu będzie zapewne uważało, że były wydarzenia ważniejsze. Sądzimy jednak, że zabawa bedzie dobra, a wyniki ciekawe.

Wypada przy tej okazji, przynajmniej w jednym krótkim zdaniu uzasadnić wybór wydarzeń kandydujących do miana wydarzenia roku. Aby niczego nie sugerować wymienimy nasze propozycje w porządku alfabetycznym.

Dyrektywa patentowa - w zasadzie problem nieszczęsnej dyrektywy patentowej wypłynął już w 2003 roku, jednak tak naprawdę położył cień na roku 2004. Polska zdecydowanie sprzeciwia się wprowadzeniu rozwiązania, które niewątpliwie wpłynie niekorzystnie na kondycję niewielkich firm developerskich, ostateczne jednak sprawa zakończy się prawdopodobnie dopiero w bieżącym roku.

Dzień Bezpiecznego Komputera - inicjatywa dużych firm pod przewodnictwem Microsoft, której celem było przybliżenie użytkownikom problematyki bezpieczeństwa i metod zabezpieczania komputera. Przez wielu przedsięwzięcie było krytykowane jako tak naprawdę wielka kampania marketingowa firm inicjujących wydarzenie. Oczywistym faktem jest, że firmy mają do zrealizowania swoje cele marketingowe jednak nie umniejsza to faktu, że impreza miała charakter masowy i dotarła do wielu osób, które być może poszerzyły swoją świadomość zagrożeń.

Finalna wersja Firefox - kolosalny sukces rynkowy przeglądarki z teamu Mozilla, który niedość, że uczynił, iż hasło "Microsoft - monopolista na rynku przeglądarek" przeszło do historii, to nie wiadomo czy nie spowoduje w krótkim czasie spadku Internet Explorera z pozycji lidera wśród przeglądarek.

Finalna wersja Gimp 2 - nowa wersja najpopularniejszej, bezpłatnej aplikacji do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej. Dwójka stanowi swego rodzaju ukłon w kierunku użytkowników systemu Windows przyzwyczajonych do schematu interfejsu opierającego się na górnej belce menu.

Finalna wersja Skype - program stworzony przez autorów Kazaa, podbił świat i wprowadził nowe standardy. Bardzo dopracowana komunikacja głosowa i możliwość połączeń VoIP. Dziś już coraz więcej komunikatorów wprowadza usługę telefonii internetowej.

Komisja Europejska vs Microsoft - w marcu zapadł wyrok, Komisja Europejska nałożyła na Microsoft obowiązek wypłaty odszkodowania w wysokości 497 mln euro oraz wytyczne antymonopolowe, co już w marcu tego roku może skutkować pojawieniem się uboższej, europejskiej wersji Windows.

MyDoom i kolejne epidemie - rok 2004 upłynął pod znakiem masowych infekcji kolejnych mutacji robaka MyDoom, Blaster, Sasser itd. Pierwszą infekcję MyDooma zanotowano 26 stycznia 2004 roku, potem nastąpiło masowe rozprzestrzenianie się kolejnych...

Premiera pakietu CorelDRAW 12 - po niemal dwóch latach pojawiła się kolejna wersja znakomitego, uniweralnego pakietu graficznego, który obok programu Adobe Photoshop jest najpopularniejszym narzędziem przeznaczonym do tworzenia i obróbki grafiki.

Premiera Windows Media Player 10 - ogólnie bardzo dobrze przyjęta, nowa wersja odtwarzacza multimedialnego, który być może już niedługo nie będzie integralną wersją systemu Windows.

Service Pack 2 dla Windows XP - długo oczekiwany i całkiem inny niż poprzednie. Ukierunkowanie w ostatnim czasie polityki Microsoftu, przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa, miało mieć właśnie odzwierciedlenie w nowym Service Pack 2. Najnowszy pakiet poprawek dla Windows XP posiada bowiem domyśnie włączoną, usprawnioną zaporę firewall, nowości takie jak np. Centrum Zabezpieczeń, a także szereg innych poprawek podnoszących bezpieczeństwo systemu.

Zapraszamy więc do udziału w sondzie, przekonamy się jakie wydarzenia wg nas miały znaczenie szczególne w minionym roku. Przy okazji nowej sondy warto krótko podsumować zamkniętą: "Jakiego używasz komunikatora?". W zabawie wzięło udział przeszło 32 tys. Czytelników. Wyniki okazały się bardzo jednostronne, przytłaczającą przewagę uzyskał komunikator Gadu-Gadu - 67 % Czytelników korzysta głównie z niego. Okazuje się, że mimo wielu braków, cenimy wygodę, przyzwyczajenie, a także co w przypadku tego rodzaju aplikacji normalne popularność. Na drugiej pozycji, również z dużą przewagą uplasował się Tlen (16 %) - bardzo dobry multikomunikator, który zdobywa coraz większą popularność. 7 % Czytelników zadeklarowało, iż głównym komunikatorem na ich komputerach jest Skype. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do rywali Skype to głównie komunikator głosowy więc jego wynik jest bardzo znaczący. Więcej informacji na temat tej sondy i poprzednich znaleźć można tutaj.

Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w sondzie i zapraszamy do głosowania w nowej :-)

© dobreprogramy
s