Sony AWS750 Anycast Touch – test dotykowego miksera wideo (pamiętacie go z HotZlotu)

Strona główna Lab Inne

O autorze

Firma Sony udostępniła nam do testów mikser wideo o nazwie AWS750 Anycast Touch. Model ten wyróżnia się dwoma rzeczami: interfejsem dotykowym (na co wskazuje już sama nazwa) oraz zawrotną ceną urządzenia – około 78 tysięcy złotych brutto (w polskiej dystrybucji).

Zastąpienie fizycznych suwaków i potencjometrów ekranami dotykowymi to odważne posunięcie. Każdy kto miał wcześniej kontakt z mikserem wideo z pewnością sceptycznie podejdzie do takich pomysłów.

To czy dotykowy ekran jest dla Was do zaakceptowania w takich zastosowaniach – wiecie najlepiej sami. Ja jednak byłem pozytywnie zaskoczony. Wiedziony myślą „Mario na smartfonie to nie to samo co na padzie” spodziewałem się problemów z precyzją, jednak tak nie było. Ekrany dotykowe okazały się bardzo responsywne, nie stwarzają problemów.


Forma

Urządzenie posiada dwa ekrany – ten górny, większy (15,6") wyświetla obraz w rozdzielczości 1920x1080 px. To na nim przegląda się obraz z kamer, ustawia sceny, dodaje napisy, itd. Dolny, mniejszy ekran (10,6" o rozdzielczości 1280x768 px) służy głównie do ustawiania parametrów audio, zmiany opcji całego miksera, czy też w niektórych sytuacjach pełni role klawiatury ekranowej.

Mikser wygląda ładnie – w zamkniętej postaci z rozłożoną osłoną trochę jak Amiga 1200 ;). Ekran dotykowy chroniony jest przez osłonę bardzo podobną do tej, którą znają posiadacze iPadów.


Możliwości

AWS750 to prawdziwy kombajn wśród mikserów. Firmie Sony udało się upchać całe studio do jednego stosunkowo małego urządzenia. W środku znajdziemy oprócz miksera wideo także mikser audio, koder i rejestrator. Pomyślano również o kontrolerze do zdalnego sterowania kamerami, a i tak lista ta nie jest pełna.

Oto skrócona specyfikacja (po pełną odsyłamy na stronę producenta).

Wejścia wideo:

 • 4 x HD/SD-SDI (BNC),
 • 2 x HDMI (Type A),
 • 2 x RGB (D-Sub, 15-pin żeńskie),
 • 2 x Composite (RCA).

Inne:

 • 2 x LAN (RJ45, 100/1000 base-TX),
 • Temperatura pracy od 5 do 35 C,
 • Pobór mocy: 160 W,
 • Dysk twardy: ~200 GB,
 • Rozmiary: 415 mm x 95 mm x 336 mm,
 • Waga: 6,2 kg,
 • Obsługiwane formaty dysków zewnętrznych: NTFS, HFS+, FAT, FAT32, exFAT.

Mikser pozwala oczywiście na zabawę w „chroma keying” lub jak kto woli w green/blue screen. Pomyślano również o funkcji Tracking, która śledzi ruchy wskazanego obiektu i koncentruje na nim obraz (np. prelegenta podczas wykładu). Co prawda działa ona „różnie”, w zależności od oświetlenia sali, kolorów w tle czy odległości kamery od obiektu, jednak w pewnych scenach może się sprawdzić.

Przełączanie pomiędzy źródłami wideo zostało sprowadzone do zwykłego pacnięcia ekranu dotykowego w miejscu ikony z podglądem z danego źródła (znika problem pt. „a ta kamera to była pod źródłem…yyy...”). Przesłanie obrazu z danej kamery na „wizję” realizuje się pacnięciem w wielki przycisk TAKE lub za pomocą jednego z dwóch fizycznych guzików znajdujących się na obudowie. Zmiana kolejności źródeł... zgadliście – wystarczy przytrzymać palec na źródle i przesunąć je w górę lub w dół. Wszystko jest tutaj bardzo intuicyjne, jeśli mieliście wcześniej kontakt z jakimś smartfonem, to od razu poczujecie się tutaj jak w domu.

Podobnie wygląda kwestia dodawania napisów, podpisów, logo, przejść pomiędzy scenami czy źródłami – wystarczy w odpowiednie miejsce ekranu dotykowego skierować swój palec. Prościej się nie da. Zresztą rzućcie okiem na instrukcję urządzenia i sami przekonajcie się, że większość czynności robi się tutaj banalnie prosto.

Sony AnyCast AWS750 pracował stabilnie, bez żadnej „zwiechy” przez kilka dni po 15 godzin na dobę – stojący obok niego PC z Windows zawiesił się przynajmniej raz w tym czasie (to oczywiście żadna norma, po prostu tak się stało). Jedynym problemem jaki może się pojawić w pewnych scenariuszach wykorzystania tego miksera, może być fakt, że jest on urządzeniem dość głośnym. Wiatraki wyraźnie szumią, dlatego warto schować się z mikserem do jakiegoś pokoju obok. Warto mieć na uwadze, że nie jest to specyfika tego konkretnego miksera…

1
© dobreprogramy
s