Sony α5100 – malutki aparat z wymiennymi obiektywami i superszybkim autofokusem

Strona główna Aktualności

O autorze

α5100 to jeden z najmniejszych aparatów z wymienną optyką na świecie. Sony zapewnia, że zrobmy nim profesjonalnie wyglądające portrety, zarejestrujemy szybki ruch, nakręcimy płynne filmy 1080p, a także, dzięki odchylanemu o 180 stopni ekranowi, zrobimy doskonałe samolubki. Cała ta moc została zamknięta w obudowie 109,6 × 62,8 × 35,7 mm, ważącej zaledwie 283 gramy (224 g bez baterii).

W tym urządzeniu zamontowany został przetwornik obrazu typu APS-C, Exmor CMOS, o wymiarach 23,5 na 15,6 mm. Efektywnie pozwala robić zdjęcia o rozmiarze około 24,3 megapiksela, zapisane w formatach ARW 2.3 (autorski RAW Sony) oraz JPEG. W trybie ciągłym można rejestrować zdjęcia z częstotliwością od 3 do 6 klatek na sekundę. Matryca ma możliwość rejestrowania zdjęć z czułością odpowiadającą ISO od 100 do 25600 przy robieniu zdjęć i 100-12800 przy nagrywaniu filmów. Czas otwarcia migawki można ustawić w zakresie od 30 sekund do 1/4000 sekundy, można także otworzyć ją ręcznie na stałe (tryb B). Wbudowana lampa błyskowa została przystosowana do ogniskowej 16 mm.

Jako nośnik danych możemy wykorzystać kartę SD (SDHC, SDXC) lub Memosy Stick PRO Duo, ale Sony zadbał także o NFC i WiFi 2,4 GHz dla tego malutkiego aparatu. WiFi Direct pozwala przesłać zdjęcia i filmy bezpośrednio na urządzenia mobilne, można również skorzystać ze złącza microHDMI i prezentować je na telewizorze.

Możliwość wykorzystania aparatu w różnych sytuacjach zapewniają nie tylko wymienne obiektywy, ale także odchylany pod kątem prawie 180° ekran. Producent zastosował tu panoramiczną matrycę TFT o przekątnej mierzącej 3 cale. Ekran jest oczywiście dotykowy. Oprogramowanie aparatu pozwala na sterowanie ostrością, ekspozycją, a także wyzwalanie migawki z użyciem dotyku.

Poza uniwersalnością aparat odznacza się także bardzo szybkim systemem automatycznego ustawiania ostrości, pożyczonym z α6000. Na płaszczyźnie ogniskowej umieszczonych zostało 179 punktów AF, korzystających z detekcji fazy. Wspiera je 25 pól wykorzystujących detekcję kontrastu. Co ważne, system może śledzić ostrość podczas fotografowania ruchliwych obiektów, scen sportowych i kręcenia filmów – wystarczy dotknąć obiekt na ekranie, a aparat sam zadba o jakość obrazu. Pomiar ekspozycji odbywa się z wykorzystaniem 1200 stref. W trybie automatycznego dobierania czułości można ustawić górną i dolną granicę.

Do tego aparatu możemy zamontować dowolny obiektyw z bagnetem typu Sony E, zaprojektowanym właśnie z myślą o małych aparatach, lub innych producentów, dzięki dostępnym na rynku adapterom. Sony w swojej ofercie ma również adaptery pozwalające korzystać z obiektywów z mocowaniem A (do lustrzanek) w aparatach z mocowaniem E. Do α5100 można dokupić także kolorowe obudowy i pilota.

Aparat wejdzie na nasz rynek we wrześniu. Na razie można go zamówić na stronie Sony, gdzie kosztuje 2299,01 zł. Aparat będzie także dostępny w zestawach z obiektywami 16-50 mm i 55-210 mm, w kolorze czarnym, białym i brązowym.

© dobreprogramy
s