Sony spełni wreszcie stare obietnice w nowym firmware 2.50 dla PlayStation 4

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsoli sprzętowo raczej się nie ulepszy (choć zdolni robią z tymi urządzeniami prawdziwe cuda), więc pragnący nowych możliwości od swych maszynek do gier skazani są na producenta, wydającego kolejne aktualizacje firmware. Nie inaczej jest i z najnowszym sprzętem. Przygotowywana właśnie przez Sony wersja 2.50 systemowego oprogramowania PlayStation 4 jest chyba jak dotąd najważniejszą, przynosząc ulepszenia obiecywane jeszcze przed premierą konsoli.

Rozwijana pod nazwą kodową Yukimura wersja 2.50 firmware Sony przyniesie przede wszystkim funkcję usypiania i wybudzania gier. Dzięki niej usypiając konsolę nie wyłączymy gry, ale jedynie ją spauzujemy, a po włączeniu będziemy mogli wrócić do tego samego momentu, w którym rozgrywkę pozostawiliśmy. Trochę zaskakuje, że ta przydatna, obecna przecież w przenośnej konsolce PlayStation Vita funkcja pojawia się dopiero teraz. Obiecywano ją w PS4 od samego początku. Niestety nie każdą grę będzie można w ten sposób zatrzymać, większość wydanych do tej pory pozycji nie obsługuje takiej formy usypiania.

Równie ciekawą nowością, szczególnie dla posiadaczy PS4 oraz wspomnianej Vity, jest możliwość ręcznego ustalenia jakości animacji podczas grania w trybie Remote Play lub Share Play – wybierać będziemy między 30 FPS i 60 FPS (dla zgodnych z tym gier). Oczywiście trzeba będzie dysponować dobrym połączeniem sieciowym, przez WiFi 802.11b/g raczej 60 FPS uzyskać się nie da, ale 802.11n, nie mówiąc już o 802.11ac powinno sobie z tym poradzić.

Inne ciekawe zmiany to możliwość aktualizowania podrzędnych kont do kont pełnych po ukończeniu 18 roku życia, automatyczne robienie zrzutów ekranu w trakcie zdobywania trofeów, lepsze sortowanie listy trofeów, łączenie się ze znajomymi graczami przez Facebooka, oraz wgrywanie fragmentów rozgrywki nie tylko na YouTube, ale też na francuski serwis Dailymotion. Aktualizację firmware powinni docenić też wszyscy gracze z wadami wzroku, a także mający problemy z obsługą DualShocka. Wprowadzony ma zostać mechanizm odczytywania napisów, powiększania fontów, zwiększania kontrastu interfejsu, powiększania obrazków i rekonfigurowania funkcji przycisków kontrolera.

Terminu wydania Yukimury nie podano, ale Sony zapewnia, że stanie się to już niebawem. Obecna wersja firmware, wydana w połowie lutego, nosi numerek 2.04.

© dobreprogramy
s