Sophos ocenia bezpieczeństwo

Strona główna Aktualności

O autorze

Specjaliści z firmy Sophos przygotowali raport oceniający bezpieczeństwo internetowe w pierwszej połowie 2006 roku. Po analizie wyników wysnuto wniosek, że użytkownicy dbający o swoje bezpieczeństwo powinni rozważyć przesiadkę na komputery firmy Apple...

W przeciągu pierwszego półrocza wykryto ogólnie ponad 180 tysięcy zagrożeń. Wirusy w e-mailach stają się coraz rzadsze, tylko jeden na 91 jest przesyłany w taki sposób (rok temu 1 na 35). Odnotowano za to znaczny wzrost ilości różnego rodzaju trojanów, stosunek tego typu zagrożeń do wirusów i robaków stanowi 4 do 1 (rok temu ilość ta kształtowała się w okolicach 2 do 1). Nowym trendem jest także żądanie zapłaty za możliwość odzyskania danych i kontroli nad komputerem.

Najbardziej rozpowszechnionym wirusem był Sober-Z, następne uplasowały się Netsky-P i Zafi-B. Użytkownicy coraz częściej padają ofiarą rootkitów i spamerów, na najbliższą przyszłość prognozowany jest także wzrost zagrożeń na platformy mobilne (między innymi telefony komórkowe). We wnioskach końcowych firma zauważa, że żaden z najpopularniejszych wirusów nie atakuje platform innych niż Windows. Pierwszy szkodnik atakujący MacOS X został wykryty w styczniu tego roku, ale nie stanowił on poważnego zagrożenia.

Zainteresowanych szczegółowymi wynikami analizy odsyłamy do raportu firmy Sophos.

© dobreprogramy
s