SoundCloud we współpracy z Universal Music Group zwalcza niezależnych muzyków i producentów

Strona główna Aktualności

O autorze

SoundCloud, jeden z najbardziej znanych serwisów do hostowania muzyki (szczególnie szeroko rozumianej muzyki elektronicznej), może spodziewać się w najbliższym czasie buntu swoich najbardziej znaczących użytkowników. Wygląda na to, że sami artyści i producenci nie akceptują nowych praktyk antypirackich, wynikających z nawiązania przez zarząd SoundClouda współpracy z jedną największych firm fonograficznych na świecie – Universal Music Group.

Miesiąc temu ceniony przez fanów muzyki house producent Kaskade doniósł na Twitterze, że opublikowane przez niego w Soundcloudzie utwory zostały zablokowane przez automatyczny system ochrony treści, który sklasyfikował je jako skradzioną własność intelektualną rozmaitych wytwórni muzycznych. Niełatwo stwierdzić, na ile pojęcie własności intelektualnej może odnosić się do sampli utworów wykorzystywanych w remiksach muzyki tanecznej. Kaskade nawet nie próbował – rozeźlony dziesiątkami powiadomień o blokadach, które otrzymał w ciągu kilku dni od uruchomienia antypirackiego systemu, stwierdził że wynosi się z SoundClouda i uruchomi swój własny portal, na którym będzie udostępniał co mu się podoba i kiedy ma na to ochotę.

Automatyczny system ochrony treści to jednak nie wszystko, co czyha na użytkowników serwisu. Kilka dni temu zmieniono po cichu politykę prywatności SoundClouda. Według nowego regulaminu, który wchodzi w życie już 17 lipca, serwis będzie automatycznie gromadził dane o użytkownikach logujących się do niego przez portale społecznościowe. Jeśli komuś się to nie podoba, to może oczywiście wypisać się z systemu monitorującego – wystarczy, że wyśle list (tak, list, a nie e-maila) na adres biura serwisu w Berlinie. Prawdopodobnie jednak wysłanie takiego listu skończy się utratą konta w serwisie, gdyż jak możemy się dowiedzieć z oficjalnego komunikatu, wszyscy użytkownicy powinni być poddani temu samemu regulaminowi.

Na tym nie koniec zmian w tak niegdyś lubianym serwisie. DJ Brainz ujawnił na łamach poświęconego muzyce garage forum Slick N Fresh fragmenty korespondencji między nim a menedżerami SoundClouda, po tym jak jego płatne konto w serwisie zostało zablokowane po wysłaniu mu kolejno trzech ostrzeżeń o naruszeniu własności intelektualnej i usunięciu wgranych utworów. Menedżerowie SoundClouda tłumaczyli, że sety zostały usunięte bezpośrednio przez Universal, i sam serwis nic z tym nie może zrobić – Universal usuwając utwory nie musi nawet wyjaśniać, co było powodem usunięcia. Przypominali zarazem, że wszelkiego rodzaju sety i remiksy muzyczne często zawierają fragmenty innych chronionych prawem utworów muzycznych. Oznacza to, że oryginalni właściciele takiego utworu mają prawo usunąć remiks, w którym pojawia się należący do nich fragment.

Obecnie Universal Music Group sprawuje pełną kontrolę nad SoundCloudem, będąc w stanie blokować, a nawet usuwać konta użytkowników, oraz usuwać wgrane do serwisu utwory, praktycznie bez żadnej ścieżki odwoławczej. Właścicielom płatnych kont, którzy w ten sposób zostaną potraktowani, nie przysługuje żadna rekompensata.

Nie wiemy, jak SoundCloud w takich warunkach wyobraża sobie utrzymanie przy sobie producentów i muzyków związanych z gatunkiem, w którym sample innych utworów należą do podstawowego instrumentarium, a remiksy są kochaną przez fanów formą zabawy i twórczości. Z dyskusji toczonych na łamach serwisów branżowych wynika dość jasno, że szukają oni bezpiecznej dla siebie alternatywy, nie mając specjalnie ochoty na dalsze blokady i tracenie kont.

© dobreprogramy
s