SpaceSniffer - w poszukiwaniu utraconego miejsca na dysku

Bohaterem mojego debiutanckiego wpisu jest darmowy program na licencji freeware o nazwie SpaceSniffer, autorstwa Umberto Uderzo. Jego głównym zadaniem jest przedstawienie zawartości naszych dysków w postaci graficznej (tzw. treemap).

Treemap został wynaleziony przez profesora Bena Shneidermana, który uprzejmie zezwolił na wykorzystanie jego koncepcji w tym oto narzędziu.

Jako ciekawostka: publikacja prof. Bena Shneidermana.

Jak to działa?

Mimo że program jest w języku angielskim, to jego obsługa jest dziecinnie prosta.

Krok pierwszy - pobieranie i wypakowywanie

Przejdź na stronę producenta (dziwi mnie to że na dobreprogramy.pl tego programu nie znalazłem) - SpaceSniffer download.

Pobieramy ostatnią, najnowszą wersję - czyli pierwsza tabelka od góry. Pobrany plik jest skompresowanym archiwum .zip, ponieważ program jest w wersji portable (przenośnej, nie wymaga instalacji).

Następnie prawym przyciskiem myszy (PPM) klikamy na pobrany plik i Wyodrębnij wszystkie...*.

* chyba że mamy swój ulubiony program do kompresji/dekompresji :)

Krok drugi - uruchomienie programu

Uruchamiamy program SpaceSniffer jako administrator (program musi mieć dostęp do każdego zakątka dysku, jeśli nie uruchomimy jako administrator - pojawi się nam okienko SpaceSniffer Log Console, w którym będą przedstawione ścieżki, których program nie mógł przeanalizować).

Krok trzeci - wybór dysku i oczekiwanie na wyniki

Program przywita nas oknem zatytułowanym Choose drives or type paths, gdzie musimy dokonać wyboru dysku lub ścieżki, którą chcemy analizować. Ja przedstawię Wam proces analizy dysku.

Klikamy na wybrany dysk, a następnie wybieramy przycisk Start. Program rozpocznie analizę, pokazując nam na bieżąco wyniki (w formie graficznej - tzw. drzewka).

Dlaczego to drzewko jest takie kolorowe?

Już wyjaśniam, a właściwie ten zrzut ekranu wszystko Wam wyjaśni :)

Pomarańczowy - dysk
Łososiowy - folder
Jasny niebieski - plik
Zielony - wolna przestrzeń
Szary - nieznana przestrzeń

Możemy również ustawić własne kolorki w ustawieniach (Edit -> Configure -> Styles) oraz zmienić sposób kolorowania, w sensie rodzaju plików - zmieniamy Default view style z Flat Colors na File Classes i tym sposobem będziemy mieli kolorowane drzewko według rodzajów plików). Poniżej legenda.

Marny ze mnie bloger, lecz bardzo chciałem się podzielić z Wami tym ciekawym programem i przedstawić jak prosty jest w obsłudze ;).

Pozdrawiam!