reklama

Spamerzy żądają okupów za 'porwane' dzieci

Strona główna Aktualności

O autorze

Cyberprzestępcy wpadli na nowy pomysł zachęcania swoich ofiar do pobierania i instalacji na komputerach szkodliwego oprogramowania. Tym razem rozsyłany spam zawiera informacje o rzekomym porwaniu dziecka adresata wiadomości.

Fałszywe wiadomości najczęściej zatytułowane są - "Porwaliśmy Twoje dziecko". W treści cyberprzestępcy żądają 50 tys. USD okupu, za uwolnienie pociechy. Jako załącznik dołączany jest plik photo.zip, zawierający rzekomo fotografie porwanej osoby. Tak naprawdę jest to koń trojański, który po otworzeniu wspomnianego pliku pobiera z Sieci na komputer ofiary niebezpieczne treści. Odebranie i przeczytanie informacji zawartych w mailu nie wiąże się z infekcją. Dochodzi do niej dopiero w momencie, kiedy użytkownik systemu z rodziny Windows zdecyduje się na rozpakowanie załącznika. Po ściągnięciu i uruchomieniu złośliwego kodu przestępca zyskuje możliwość przejęcia kontroli nad komputerem i kradzieży poufnych danych.

Graham Cluley, konsultant z firmy Sophos, w komentarzu zaistniałego niebezpieczeństwa tłumaczy, iż postępowanie cyberprzestępców jest chore. Dodaje, że potrafią oni bezpardonowo wykorzystać instynkt ochrony swoich dzieci, jakie przejawiają rodzice na całym świecie.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama