Instalacja i deinstalacja sterowników AMD Catalyst (fglrx) na Linuksie nie jest taka trudna

Zawsze gdy pojawia się temat Linuksa i jego obsługi pojawiają się teksty typu "AMD ssie, sterowniki trudno się instaluje na Linuksie". Osobiście uważam, że ten mit jest od dawna nieaktualny i powinien zostać zakopany w mule Rowu Mariańskiego.
Największy problem zielonemu użytkownikowi może sprawić jedynie uruchomienie instalatora z uprawnieniami użytkownika root, czyli takimi które są wymagane przez instalator, cała reszta praktycznie robi się sama i nie ma w tym wielkiej filozofii.

Przykładową instalację omówię w oparciu o dystrybucję Lubuntu 15.04 oraz bez używania terminala ponieważ "czarne okienko" często odstrasza wiele osób samym tym, że trzeba go użyć i nacisnąć w nim kilka klawiszy które wprowadzą literki i inne znaczki.

1. Uruchom dowolną przeglądarkę internetową, udaj się na stronę AMD.com i pobierz najnowszą wersję sterownika dla systemów z rodziny Linuks.
2. Pobrany plik zapewne jest archiwum w formacie .zip, rozpakuj je. Rozpakowany plik zapewne ma rozszerzenie .run, czyli jest linuksowym plikiem wykonawczym, coś jak windowsowe .exe.
3. Klikamy na plik .run prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy "Właściwości", tam przechodzimy do zakładki "Uprawnienia" i ustawiamy właściwość "wykonywanie" na "Wszyscy", zatwierdzamy zmiany.
4. Teraz musimy uruchomić plik .run jako użytkownik root. Skopiuj całą nazwę pliku, kliknij w menedżerze plików kolejno:
Narzędzia/Wykonaj polecenie w bieżącym położeniu
W okienku które pojawiło się wpisz polecenie i wklej nazwę pliku:
gksudo ./nazwa_pliku.run
Objaśnię troszkę co tutaj wpisaliśmy:
gksudo - wykonanie polecenia z uprawnieniami użytkownika root
./ - "przełącznik" który informuje o tym, że dany plik ma zostać wykonany, uruchomiony jako program lub skrypt
Kliknij OK i wprowadź hasło użytkownika root.
5. Po chwili powinniśmy ujrzeć piękne, graficzne okno instalatora (żaden terminal, żadne "czarne okienka voodoo"). W tym oknie praktycznie wystarczy klikać "dalej", "dalej", ale by poradnik był poradnikiem omówię troszkę dokładniej.
W pierwszym kroku decydujemy czy sterownik ma być odrazu zainstalowany czy mają zostać wygenerowane paczki dedykowane dla naszej dystrybucji systemu, zalecam wybranie wygenerowania paczek ponieważ pozwoli to nam na uniknięcie wielu problemów, a jednocześnie w czasie generowania paczek zostaną uzupełnione zależności i zainstalowane niezbędne biblioteki oraz programy dodatkowe. Kolejnym krokiem jest licencja, tutaj, tak jak w przypadku instalacji każdego programu możemy zaakceptować lub odrzucić warunki licencji. Następnie ujrzymy "Package generation", czyli możliwość wyboru dla jakiego systemu paczki zostaną wygenerowane, zalecam zostawienie tak jak jest i kliknięcie "Dalej". Instalator przejdzie do generowania plików .deb co może zająć nawet do kilku minut.
6. Gdy paczki zostaną wkońcu wygenerowane, a zależności uzupełnione instalator zapyta czy zainstalować sterownik, klikamy oczywiście "Tak".
7. Po chwili możemy wykonać reset komputera by sterownik zaczął działać.

Jeśli komuś nie chce się czytać tego tekstu albo nie zrozumiał czegoś może zajrzeć do tego filmiku i obejrzeć cały proces instalacji:

Z wielu powodów, między innymi religijnych, może użytkownikowi nie podobać się obecność w systemie sterownika o zamkniętym kodzie źródłowym i będzie chciał tego szatana usunąć. Nie trzeba do tego modlitw, wody święconej, biblii ani znajomości łaciny, wystarczy użyć menedżera pakietów Synaptic.
1. Uruchom program Synaptic i podaj hasło użytkownika root.
2. Wyszukaj pakiety z "fglrx" w nazwie.
3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na pakiety: fglrx, fglrx-amdcccle oraz fglrx-core i wybierz "Zaznacz do kompletnego usunięcia" i zatwierdź zmiany.
4. Zresetuj komputer.
Sterownik został usunięty i już nie działa w systemie, jesteśmy wolni i korzystamy z domyślnie dostarczanego otwartoźródłowego sterownika karty graficznej.

Tutaj także dla osób które czegoś nie zrozumiały lub nie chce im się czytać wideo przedstawiające opisany proces:

Tekst ten napisałem z myślą o początkujących użytkownikach którzy boją się terminala i wydawania komend-voodoo będących dla nich czarną magią. Wiem i jestem w pełni świadomy, że można to wykonać, szybciej, lepiej i wogóle, za pomocą terminala jednak chciałem ograniczyć wklepywanie komend do niezbędnego minimum.