reklama

Specyfikacja OpenCL 1.2 wydana

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Grupa Khronos udostępniła wersję 1.2 specyfikacji OpenCL, który umożliwia wykorzystanie procesorów graficznych do niegraficznych obliczeń.

OpenCL znacznie zwiększa możliwości i elastyczność programowania współbieżnego. W najnowszej wersji wprowadzono obsługę partycjonowania urządzeń, co pozwala na dzielenie wielowątkowej jednostki na „podurządzenia”, które można rezerwować dla niezależnych zadań (każde nowe urządzenie posiada własny kontekst i pracuje dokładnie tak, jak pełna, fizyczna jednostka). Jednocześnie udostępniono możliwość migracji pamięci pomiędzy urządzeniami (clEnqueueMigrateMemObjects). Wprowadzono również obsługę natywnych kerneli (funkcji) dla urządzeń, które mogą wykonywać działania opisane przy użyciu innych frameworków. Rozdzielenie kompilacji i linkowania obiektów zapewnić ma elastyczność i umożliwić linkowanie do bibliotek napisanych w OpenCL innym programom. Obsługa grafiki została poszerzona o obrazy jednowymiarowe stworzone na podstawie tekstur OpenGL oraz tablice tekstur 1D i 2D. Dodano również możliwość współdzielenia powierzchni z DirectX 9 i 11.

Grupa Khronos udostępniła dokumentację OpenCL oraz ściągę w formacie PDF. Specyfikacja API oraz nagłówki znajdują się na stronie projektu. Specyfikacja OpenCL 1.2 zostanie zaprezentowana dziś w nocy naszego czasu na konferencji SC11 w Seattle.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama