r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Specyfikacja Płatnika będzie otwarta!

Strona główna Aktualności

Jak donosi serwis prawo.vagla.pl, jest już bliżej niż dalej do rozwiązania istniejącej od lat kwestii monopolu programu Płatnik stworzonego przez Prokom Software dla ZUS.

Przypomnijmy, że z powodu odmowy udostępnienia specyfikacji protokołu komunikacji programu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych niemożliwe jest stosowanie przez firmy innego oprogramowania niż Płatnik, a ten dostępny jest tylko na platformie Windows. Obowiązek rozliczania się z ZUSem dotyczy każdej firmy zatrudniającej więcej niż pięć osób. W rezultacie Ruch Wolnego Oprogramowania oraz autorzy Janosika - alternatywnego dla Płatnika programu dla systemu Linuks, zakwestionowali takie monopolistyczne praktyki.

We wrześniu pisaliśmy, że Sąd Administracyjny, a później Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jednak skargę na Zakład Ubezpieczeń Społecznych z powodu ochrony danych osobowych i ochrony tajemnicy Przedsiębiorcy (tu firmy Prokom Software). RWO i autorzy Janosika złożyli jednak pozew do Sądu Powszechnego - i tam wygrali!

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotów ogłosił wyrok sprzyjający Sergiuszowi Pawłowiczowi, jednemu z twórców Janosika. Sąd uznał, że protokół komunikacyjny jest informacją publiczną, nie jest to tajemnica przedsiębiorstwa oraz że jej przekazanie publiczne nie naruszy bezpieczeństwa systemów informatycznych. Jestem bardzo zadowolony z wyroku sądu. W cyklu 4 postępowań przed rozmaitymi instancjami sądowniczymi w Polsce, dopiero tutaj dano mi szanse udowodnienia, że ZUS od początku oszukiwał mnie i społeczeństwo, działając na szkodę Państwa - mówił w komentarzu dla prawo.vagla.pl sam Sergiusz Pawłowicz.

Prawdopodobnie ZUS odwoła się od wyroku do Sądu Okręgowego, choć z całą pewnością należy odnotować sukces obrońców wolnego oprogramowania. Gdyby jednak wyrok został podtrzymany, być może Janosik i system Linux już niedługo staną się oficjalną i zatwierdzoną platformą do komunikacji z ZUSem, zaraz obok Płatnika pracującego pod Windows.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.