Specyfikacja Płatnika będzie otwarta!

Strona główna Aktualności

O autorze

Jak donosi serwis prawo.vagla.pl, jest już bliżej niż dalej do rozwiązania istniejącej od lat kwestii monopolu programu Płatnik stworzonego przez Prokom Software dla ZUS.

Przypomnijmy, że z powodu odmowy udostępnienia specyfikacji protokołu komunikacji programu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych niemożliwe jest stosowanie przez firmy innego oprogramowania niż Płatnik, a ten dostępny jest tylko na platformie Windows. Obowiązek rozliczania się z ZUSem dotyczy każdej firmy zatrudniającej więcej niż pięć osób. W rezultacie Ruch Wolnego Oprogramowania oraz autorzy Janosika - alternatywnego dla Płatnika programu dla systemu Linuks, zakwestionowali takie monopolistyczne praktyki.

We wrześniu pisaliśmy, że Sąd Administracyjny, a później Naczelny Sąd Administracyjny oddalił jednak skargę na Zakład Ubezpieczeń Społecznych z powodu ochrony danych osobowych i ochrony tajemnicy Przedsiębiorcy (tu firmy Prokom Software). RWO i autorzy Janosika złożyli jednak pozew do Sądu Powszechnego - i tam wygrali!

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotów ogłosił wyrok sprzyjający Sergiuszowi Pawłowiczowi, jednemu z twórców Janosika. Sąd uznał, że protokół komunikacyjny jest informacją publiczną, nie jest to tajemnica przedsiębiorstwa oraz że jej przekazanie publiczne nie naruszy bezpieczeństwa systemów informatycznych. Jestem bardzo zadowolony z wyroku sądu. W cyklu 4 postępowań przed rozmaitymi instancjami sądowniczymi w Polsce, dopiero tutaj dano mi szanse udowodnienia, że ZUS od początku oszukiwał mnie i społeczeństwo, działając na szkodę Państwa - mówił w komentarzu dla prawo.vagla.pl sam Sergiusz Pawłowicz.

Prawdopodobnie ZUS odwoła się od wyroku do Sądu Okręgowego, choć z całą pewnością należy odnotować sukces obrońców wolnego oprogramowania. Gdyby jednak wyrok został podtrzymany, być może Janosik i system Linux już niedługo staną się oficjalną i zatwierdzoną platformą do komunikacji z ZUSem, zaraz obok Płatnika pracującego pod Windows.

© dobreprogramy
s