Spelunky Classic 1.1

Strona główna Windows Gry Platformowe
Pobie​rz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Spelunky to wciągająca, przygodowa platformówka z naciskiem na logiczne myślenie, ale również kwestie zręcznościowe. Rozpikselowana grafika i występujący w grze klimat rodem z Indiany Jonesa stanowią pewnego rodzaju hołd dla takich starych tytułów jak Panama Joe czy Rick Dangerous.

Zasady rozgrywki są proste, kierujemy poczynaniami małego grotołaza w taki sposób, by przy możliwie najmniejszym uszczerbku na zdrowiu przedostać się do kolejnej planszy, gdzie być może czekają nieodkryte diamenty, złoto czy inne kosztowności.

Gra na pierwszy rzut oka wydaje się nieco dziecinna i oklepana w swej fabule lecz po zaliczeniu kilku pierwszych plansz odsłaniają się jej mocne punkty. Z układu na układ droga jest coraz trudniejsza, a przed bohaterem stawiane są coraz bardziej brawurowe zadania. Wyposażony w odpowiednie dla poszukiwacza skarbów atrybuty jak liny, dynamit czy drabina, usiłuje on przedrzeć się przez gąszcz podziemnych korytarzy wypełnionych jadowitymi wężami, pająkami i nietoperzami starającymi się za wszelką cenę uniemożliwić nam wykonanie misji.

Dodatkowym utrudnieniem jest częste odchodzenie przez twórcę od szablonowych schematów na rozwiązanie napotykanych zagadek, co zmusza nas niejednokrotnie do porzucenia logicznego i stereotypowego myślenia. Jest jeszcze gorzej, gdy do tego wszystkiego braknie ładunków wybuchowych, liny czy pochodni, więc korzystanie z tego co na wyposażeniu również musi zostać dokładnie przemyślane.

Spelunky to bez wątpienia radosny powrót do starej szkoły czyli ograniczonej puli serduszek, rosnącego poziomu trudności i odkrywania nowych krain w miarę postępu w grze. Przy tym wszystkim tytuł jest bardzo sympatyczny i dopracowany w szczegółach, a dzięki dobremu zespoleniu aspektów logicznych ze zręcznościowymi z pewnością przypadnie do gustu szerokiej rzeszy fanów nie tylko gier platformowych.

Minimalne wymagania systemowe:

  • Procesor Pentium III lub AMD Athlon XP 1500+
  • 256 MB RAM
  • Karta graficzna 64 MB NVIDIA GeForce 6100 lub AMD Radeon 7000

Uwaga!

  • Na bazie Spelunky Classic powstała produkcja różniąca się od oryginału przede wszystkim nową szatą graficzną oraz dodatkowym trybem sieciowym. Niestety, w odróżnieniu od oryginału jest ona płatna.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Dużo etapów, różnorodność przeciwników
Brak (poza tym że wciąga i czasem trzeba myśleć)
ocena użytkownika
24.10.2015 13:53 • Recenzja do wersji 1.1

Świetna gra, prosta grafika, wygodne sterowanie. Poruszamy się małą postacią, pokonujemy przeciwników, omijamy przeszkody. Gra wymaga dużo sprytu i przemyślenia etapów. Całkiem ciekawa propozycja na długie wieczory. Grafika nie powala ale gra jest naprawdę ciekawa.