Spikit Spikit 1.9.4.0

Strona główna Windows Archiwum Programy archiwalne
Pobierz progr​am
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Spikit to program komputerowy wykorzystujący mowę do sterowania komputerem osobistym. Aplikacja rozpoznaje polecenia głosowe wydawane w języku polskim i posiada niespotykane nigdzie indziej możliwości konfiguracyjne. Program docenią więc przede wszystkim pasjonaci nowych technologii.

Dzięki Spikit każdy może pozwolić sobie na bezdotykową pracę z komputerem i wykonywać większość codziennych zadań za pomocą własnoręcznie wprowadzonych komend głosowych (lub tych dostarczonych razem z programem). Gdy tylko program usłyszy naszą mowę, wyszuka w niej wcześniej ustalone polecenia i podejmie odpowiednie czynności związane z obsługą komputera np. poruszy kursorem myszki, naciśnie wybrany skrót klawiszowy, wpisze w odpowiednim miejscu ustalony wcześniej tekst albo uruchomi zainstalowane programy. Program współpracuje z dostawcą wyszukiwania DuckDuckGo i oferuje możliwość głosowego wyszukiwania z poziomu dowolnej aplikacji (tzw. komendy !Bang). Spikit posiada również zaawansowane możliwości dyktowania, zarówno za pomocą sieciowego modułu rozpoznawania mowy jak i lokalnego Słownika. Warto zwrócić uwagę na to, że Spikit na bieżąco monitoruje położenie okien i kontrolek na ekranie komputera. Dzięki temu mamy możliwość nawigowania kursorem myszki po ekranie komputera przez zwykłe wypowiadanie nazw tych elementów (np. ikon), na które w danej chwili spoglądamy.

Jak zapewnia producent, dzięki unikalnemu mechanizmowi zapisu listy komend, wyjątkowej budowie i bogactwie funkcji, Spikit daje możliwość zmiany najstarszego nawet zestawu PC w nowoczesne, multimedialne centrum rozrywki sterowane głosem, a odpowiednio skomponowany zestaw poleceń głosowych umożliwia pełne wykorzystanie komputera w pracy biurowej.

W program wbudowany został syntezator mowy współpracujący z dostępnymi na rynku głosami zgodnymi z interfejsem SAPI. Gdy włączony, może powtarzać komunikaty programu, rozpoznawane polecenia lub przypisane do poleceń indywidualne odpowiedzi użytkownika. Spikit oferuje także swoim użytkownikom proste API, dzięki któremu możliwe jest nawiązanie komunikacji z programem i przekierowanie rozpoznanej mowy do własnych aplikacji. Dzięki temu każdy, kto posiada podstawową wiedzę z zakresu programowania może utworzyć na bazie programu Spikit swojego unikalnego asystenta głosowego lub np. sterować automatyką w domu.

Ograniczenia w bezpłatnej wersji

Bezpłatna wersja programu Spikit posiada wszystkie możliwości swego płatnego odpowiednika i może być wykorzystywana przez dowolnie długi czas. Program błyskawicznie rozpoznaje komendy głosowe wydawane przez użytkownika i oferuje zaawansowane funkcje dyktowania. W wersji bezpłatnej Spikit realizuje wszystkie wskazane czynności z drobnym opóźnieniem, losowym dla każdego wydanego polecenia. Opóźnienie to mieści się w granicach do 3 sekund. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej.

Uwaga!

  • Program wymaga zainstalowanych w systemie bibliotek .NET Framework 4.0. Najnowszą wersję .NET Framework można pobrać w dziale PROGRAMY -> Dodatki -> Biblioteki i inne dodatki (patrz: Programy powiązane).

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

polski interfejs, rozpoznawanie mowy po polsku, szybkość działania, elastyczność, szybkość rozwoju, cena, małe zużycie pamięci, zaangażowanie autora
małe nieprecyzyjności w rozpoznawaniu niektórych słów
ocena użytkownika
13.08.2014 19:16 • Recenzja do wersji 1.9.1.0

Świetny program i inicjatywa, a co najważniejsze wszystko idzie w dobrym kierunku. Pierwszy kontakt z aplikacją (dłuższy czas temu) wywołał u mnie mniejszy entuzjazm, jednak wrażenia już wtedy były jak najbardziej pozytywne. Na obecnym etapie można tylko pogratulować autorowi. System rozpoznawania głosu działa szybko i precyzyjnie. Najważniejsze że program można doskonale spersonalizować, a kiedy poświęcić temu nieco więcej czasu efekty potrafią zadziwiać. Również tworzenie reguł osobno dla poszczególnych programów jest dla mnie opcją zdecydowanie na plus. Można dzięki temu bez problemu uniknąć nakładania się reguł, nie trzeba tworzyć wielu podobnych do siebie.

Program oczywiście posiada drobne wady (miałem w pewnym momencie problem ze wskazaniem kwadratu "osiem" na siatce ekranowej, Spikit nie rozpoznawał tego co mówię), jednak nie jest to coś co mogłoby zaważyć na jego ocenie. Pewna piątka ;)

Bardzo użyteczny dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową rąk. Cena i wersja demo
dla mnie brak
ocena użytkownika
03.03.2014 12:33 • Recenzja do wersji 1.5.1

Witam,

Jestem osobą niepełnosprawną obsługuje komputer jedną ręką i od długiego czasu szukam sposobów na łatwiejszą komunikację z komputerem i zarazem z innymi ludźmi czy po prostu z wykonywaniem jakiś zadań typu przeróbka zdjęć itd.
Właściwie teraz używam myszy komputerowej z dodatkowymi klawiszami oraz klawiatury ekranowej, ale ostatnio odkryłem bardzo fajny program komputerowy o nazwie Spikit, który umożliwia komunikację z komputerem tylko za pomocą głosu. Można również połączyć np. korzystanie z myszki i programu Spikit - dla mnie taki sposób pracy jest najwygodniejszy :).

Ale program jest w stanie w pełni zastąpić mysz komputerową oraz klawiaturę w taki sposób, że jedyną formą komunikacji z komputerem będzie Twój głos.

Zastąpienie pracy myszką uzyskiwane jest za pomocą siatki ekranowej z cyframi lub bezpośrednim oznaczaniu wybranych elementów np. ikon, przycisków, pól listy rozwijanej czy odnośników.

Co najważniejsze program pełnej funkcjonalności czyli bez żadnych ograniczeń w funkcjach programu jest dostępny całkowicie bezpłatnie, jedyną niedogodnością jaką zastosował autor tego programu w stosunku do wersji płatnej jest fakt iż po wydaniu polecenia głosowego w wersji bezpłatnej wykonywane jest ono z opóźnieniem losowym od 1 sekundy do 15 sekund.

Żadnych ograniczeń czasowych nie ma więc możesz go stosować jak tylko długo chcesz nawet w wersji bezpłatnej.
Dodatkowo program ten nie obciąża prawie w ogóle systemu komputerowego. Właściwie pod tym względem jest niezauważalny. Instalacja jest bardzo łatwa i praktycznie żadnych problemów z funkcjonowaniem programu nie miałem.
Jedynie zauważyłem, że jeśli w trakcie działania programu wyciągnę wtyczkę mikrofonu z gniazda komputerowego program się zawiesza i mówi, że przestał działać. Wystarczy go wtedy wyłączyć i włączyć jeszcze raz.
Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, ale być może to dziwactwo mojego komputera. Chodzi o to, że mam wejście mikrofonowe w panelu przednim mojego komputera i z tyłu. Z przodu działa kiepsko a jak podłączyłem mikrofon do tyłu jest po prostu rewelacyjnie. Mogę się ze swoim komputerem porozumiewać „jak na spotkaniu przy kawce :)”.

Co ciekawe po wykonaniu polecenia komputer nas może o tym fakcie powiadomić również słownie mówiąc na przykład „wykonałem” lub coś w tym stylu. Nie ukrywam iż szczególnie na początku to właśnie ta funkcja zrobiła ogromne wrażenie na moich znajomych.

Opisuję program Spikit pod kontem użyteczności dla osób niepełnosprawnych, ponieważ tak jak już wcześniej pisałem sam mam problemy ruchowe i dla mnie działanie programu Spikit właśnie w tym kontekście jest najważniejsze. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby z tego programu korzystały również osoby w pełni sprawne.

Ze swoich doświadczeń wiem iż największym problemem nie jest fakt iż osoby niepełnosprawne wykonują swoja pracę gorzej od osób pełnosprawnych lecz fakt, że wykonują swoją pracę nieco wolniej. Doskonałym narzędziem które usprawni i znacząco przyspieszy pracę zwłaszcza osób z jakąkolwiek dysfunkcją ruchową kończyn górnych jest właśnie program Spikit.
Dzięki pierwszej takiej najbardziej prozaicznej i oczywistej funkcji programu będziesz mógł bardzo szybko i sprawnie pisać wszelakiego rodzaju teksty począwszy od krótkich notatek, tekstów w komunikatorach po długie prace, wypracowania, przemowy, teksty do sklepów internetowych na blogi internetowe oraz strony www itp.

Będziesz to robił bardzo szybko sprawnie i naprawdę bez żadnego problemu. Ja obecnie po bardzo krótkim okresie użytkowania programu mogę się pochwalić tym iż piszę teksty szybciej od moich sprawnych znajomych. Pisząc poprzez dyktowanie tekstu popełniam znacznie mniej błędów, musiałem się tylko przyzwyczaić do faktu iż czasami zdarza się, że muszę poprawić jakieś słowo, które źle zostało napisane, ale jest to rzadkie i łatwe do wychwycenia zjawisko.
Jestem przekonany iż po dłuższym użytkowaniu tego programu i po przyzwyczajeniu się do odpowiedniej formy wymowy będę wstanie jeszcze szybciej i sprawniej pisać z tym programem. Pozostając jeszcze przy transkrypcji mowy na pismo ten program ma jeszcze jedną bardzo przydatną funkcję, jest nią słownik, który tworzy użytkownik. Polega to na tym iż wszystkie słowa nietypowe np. branżowe, które my w naszych pismach wykorzystujemy bardzo często a program popełnia w nich jakieś błędy umieszczamy właśnie w tym słowniku i pisząc z tego słownika nawet te słowa pisane są bezbłędnie.

Program ten również doskonale się sprawdza przy wykorzystywaniu skrótów na przykład „wytnij” ,”wklej”,” powiększ obraz” itd. Polega to zazwyczaj na jednoczesnym naciśnięciu określonej sekwencji klawiszy - tutaj zaś aktywujesz skrót za pomocą polecenia głosowego.
Operowanie myszką przy jednoczesnym przytrzymaniu klawisza np. Shift to dla mnie był problem, funkcja - „klawisze trwałe” jest dla mnie bardzo niewygodna, czasochłonna i do tego to włączanie i wyłączanie – koszmar :(. A dzięki programowi Spikit przytrzymujesz, zwalniasz klawisz np. Alt za pomocą komendy głosowej.

Wypełnianie formularzy również jest bardzo proste i co równie ważne bezbłędne, ponieważ program można skonfigurować tak iż po wymówieniu komendy np. mój adres zostanie wpisany cały mój adres.

Podsumowując - program można skonfigurować dokładnie do swoich potrzeb, (taka konfiguracja może przysporzyć niektórym trochę problemów, jednak według mnie właśnie ta możliwość konfiguracji tego programu jest i jego wielką zaletą).
Dodatkowo w Internecie na YouTube na stronie internetowej Spikit oraz Facebooku jest mnóstwo informacji przedstawiających działanie oraz konfigurację tego programu. Dostępna jest również pomoc z formie pliku pdf, którą otrzymujemy razem z tym programem.

No cóż rozpisałem się nieco, ale pewnie i tak nie przedstawiłem wszystkich zalet i możliwości tego programu.

Spikit to program stabilnie działający nie obciążający systemu, oferujący realne korzyści dla użytkownika, dodatkowo w pełni funkcjonalna i bez ograniczeń czasowych wersja darmowa.

Jestem przekonany, że warto zwrócić uwagę na ten program i poświęcić mu trochę czasu na poznanie i dostosowanie wszystkich funkcji do własnych potrzeb.