reklama

Społecznościowe Wi-Fi: FunSpot to darmowy dostęp do Sieci w całym kraju dla użytkowników Neostrady

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Pomysł na tworzenie sieci hotspotów Wi-Fi, udostępnianych przez operatora telekomunikacyjnego jego abonentom, nie jest nowy – pierwszym telekomem, który coś takiego zrobił, był Deutsche Telekom, który po przejęciu w 2001 roku firmy Voicestream zyskał sieć ponad 1200 punktów dostępowych w kawiarniach Starbucksa, by zaoferować możliwość darmowego korzystania z nich swoim klientom. Nowy pomysł Orange w tej dziedzinie nie jest jednak tylko kolejną siecią utrzymywanych przez operatora hotspotów, jakich pełno znaleźć można w miejscach takich jak lotniska czy hotele. FunSpot wygląda na coś znacznie bardziej ambitnego.

Z Neostrady pod koniec grudnia zeszłego roku korzystało ponad 2,1 mln abonentów Orange, co czyni z niej jedną z najpopularniejszych usług dostępu do Internetu w Polsce. Znaczna część z nich korzysta z dostarczanego przez Orange routera Livebox. Teraz większość tych Liveboksów wykorzystana zostanie do utworzenia ogólnopolskiej sieci hotspotów, dostępnych dla każdego użytkownika Neostrady z Liveboksem, bez konieczności wnoszenia dodatkowych opłat.

Orange usługę tę nazwało FunSpot. Jej rozwój zależy przede wszystkim od zaangażowania samych użytkowników Liveboksa. Jeśli po zalogowaniu się do panelu klienckiego Orange aktywują FunSpot, ich Livebox uruchomi dodatkową, publicznie rozgłaszaną sieć, wydzielając z dostępnego użytkownikowi pasma do 1 Mb/s dla innych.

Jeśli uczestnik sieci FunSpot napotka taki hotspot, będąc np. w podróży, będzie mógł się zalogować do niej, używając swoich danych logowania do Neostrady. Punkt dostępowy zapewni mu wówczas ograniczony co do szerokości wydzielonego pasma dostęp do Sieci, umożliwiając ruch sieciowy na wszystkich dostępnych przez Neostradę portach. Jak zapewnił Piotr Sobków, odpowiedzialny w Orange za wdrożenie projektu FunSpot, będzie można w ten sposób połączyć się przez VPN np. ze swoją siecią domową czy korporacyjną. Z kolei użytkownicy działających jako publiczne hotspoty Liveboksów nie muszą się obawiać, że inni użytkownicy wysycą ich pasmo, pogarszając jakość działania usługi Neostrada – routery te nie tylko ograniczają pasmo udostępniane publicznej sieci, ale też i priorytetyzują ruch z sieci domowej. Pełna izolacja między obiema sieciami, domową i publiczną, gwarantuje też, że użytkownik Liveboksa nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za niezgodne z prawem działania innych użytkowników usługi.

Pilotażowo FunSpota uruchomiono już miesiąc temu na terenie Warszawy. Od tego tygodnia objęła cały kraj, i jak twierdzi operator, aktywowanych FunSpotów ma być już 400 tysięcy. Aby ułatwić ich znalezienie, przygotowana została aplikacja dla Androida, pozwalająca nie tylko na wyszukanie dostępnych w okolicy hotspotów, ale też na wygodne zarządzanie połączeniami. Wersje aplikacji dla iOS-a oraz Windows Phone są w trakcie opracowywania.

Firma podkreśla, że aby korzystać z usługi, nie trzeba mieć włączonego u siebie Liveboksa – osoby, które wyjechały np. na urlop i wyłączyły w domu urządzenia elektryczne, wciąż mogą się logować do FunSpotów, o ile nie zrezygnowały też ze swojego uczestnictwa w społeczności użytkowników usługi.

W sytuacji, gdy jakość połączeń 3G czy 4G w naszym kraju wciąż nie jest najlepsza, a ceny tych usług, szczególnie dla użytkowników bez stałego abonamentu są dość wysokie, pomysł Orange wygląda na przełomowy. FunSpoty oczywiście nie zastąpią sieci komórkowych, ale mogą okazać się dla podróżujących po kraju użytkowników Neostrady sposobem na darmowy, calkiem wygodny dostęp do Sieci. Co więcej, w przyszłości nie będzie to dotyczyło tylko podróżników krajowych – w planach firmy jest umożliwienie dostępu do „społecznościowych” hotspotów za granicą, w krajach gdzie Orange pracuje nad wdrożeniem podobnych usług.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama